Zlatá lopta? Ak existuje spravodlivosť, tak Ronaldo

26.11.2013 / Štefan Cebro
Ronaldo vystrieľal okrem iného aj postup Portugalska na MS 2014 do Brazílie. (photo: SITA/AP Photo/Frank Augstein)

Ronaldo vystrieľal okrem iného aj postup Portugalska na MS 2014 do Brazílie. / (photo: SITA/AP Photo/Frank Augstein)

Nagelované vlasy, namakaný frajírek, nesympatický simulant, ale v neposlednom rade fantastický futbalista. Len málo hráčov dokáže mať takú prevahu ako Cristiano Ronaldo. Portugalský krídelník sa vypracoval do takých výšin, že najslávnejší futbalový klub histórie je na ňom závislý ako slovenskí športovci na slovnom spojení „tak určite“.

To ako sa dokáže Portugalec každým rokom zlepšovať je neuveriteľné. Krídelný post posunul o obrovský stupeň vpred. Tento kalendárny rok dal fantastických 67 gólov v 56 zápasoch a je jasnou svetovou jednotkou.

Real je bez neho polovičný

Je posadnutý dokonalosťou. Priame kopy dokáže pilovať po tréningu hodiny. V posledných sezónach ho vždy o niečo predčil Lionel Messi. Argentínčan je skvelý, ale Barcelona dokáže vyhrávať aj bez neho, zatiaľ čo Real Madrid je bez Ronalda polovičný.

Ronaldo by si skrátka za tento rok zaslúžil vyhrať Zlatú loptu. Je pravda, že Real nevyhral ani ligový titul, ani Ligu majstrov, ale dvadsaťosemročný krídelník ho ťahal ako mu sily stačili. Individuálne bol zo všetkých najlepší. Dokonale to potvrdil minulý týždeň v barážovom dvojzápase proti Švédsku, ktoré vyradil štyrmi gólmi.

Úplne najlepšie na Ronaldovi je, že miesto slov odpovedá v poslednom čase na výzvy hrou. Vyčítali mu, že za reprezentáciu nehrá tak ako za madridský veľkoklub. Odpoveď? Desať gólov v desiatich zápasov a vybojovaný postup na majstrovstvá sveta.

Messi stráca

V lige dal na jeseň sedemnásť gólov, čo je o deväť viac ako Messi, ktorého sužujú svalové zranenia. V Lige majstrov dal Portugalčan osem, Argentínčan šesť.  

Do boja o prestížnu trofej by mal podľa odborníkov prehovoriť aj Franck Ribéry. Dá sa súhlasiť, že je asi najlepším hráčom v súčasne najlepšom tíme sveta. Ale Bayern Mníchov má tak široký káder, že vie hrať aj bez francúzskeho krídelníka. Okrem toho Ribéry nedal za tento rok ani dvadsať gólov, čo je oproti Ronaldovi smiešne číslo.

Preto sa bude zdať jeho prípadné víťazstvo viac zákulisná práca šéfa UEFA Michela Platiniho ako regulárna výhra. Skrátka Ronaldo je jasne lepší. Mimochodom len za posledných dvadsať zápasov dal 32 gólov.

Už nie vztýčený prostredník

Rodák z ostrova Madeira dospel aj psychicky. Svedčí o tom jeho reakcia na švédskych fanúšikov, ktorí na neho pokrikovali „Messi, Messi“ počas odvetného zápasu baráže. Miesto vztýčeného prostredníku ukázal po skvelých góloch na svoje nohy a zem akokeby zdôrazňoval – Teraz som tu ja!

Zlatou loptou v ére Messiho by sa posunul znova o krok ďalej a možno by ho veľké množstvo fanúšikov prestalo tak nenávidieť. Aj keď pravda je možno inde, veď na facebooku má 65 miliónov fanúšikov, zatiaľ čo jeho rival „len“ 50.

„Či som najlepší na svete? Vôbec tým nie som posadnutý. Za mňa hovoria štyridsať až päťdesiatgólové sezóny,“ je citát, ktorý sa na koniec hodí najlepšie. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár