Dvakrát päť spôsobov, ako robiť futbal, II.

27.11.2013 / Martin Petro
Môžete ho hejtovať, koľko chcete. Aj tak bude Mourinho čarodejníkom. (photo: SITA/AP Photo/Keystone, Peter Klaunzer)

Môžete ho hejtovať, koľko chcete. Aj tak bude Mourinho čarodejníkom. / (photo: SITA/AP Photo/Keystone, Peter Klaunzer)

Tento článok je druhým z dvoch o desiatich spôsoboch, akými sa to najčastejšie robí dnes; ako sa naháňa úspech, po ktorom každý zdravý muž túži; ako sa naháňa práve vo fotbale. Tak, ako vo včerajšom antré, aj dnes vám niektoré spôsoby budú istotne sympatickejšie, niektoré menej. 

Čarodejníci

Sú to obyčajné mužstvá, ktoré sa dostanú do rúk neobyčajným koučom - čarodejníkom. Vtedy sa môžu začať diať zázraky a kúzla, ktoré by nikto nečakal. Priniesť jedného skvelého trénera je veľkrát výhodnejší ťah, než kúpiť tri veľké posily. Inými slovami, môžeme mať prvotriedny materiál, keď ale nemáme nástroj, ktorý ho dokáže opracovať, tak je nám na nič. Je to implikácia, ktorá sa riadi podľa výrokovej logiky, takže opačne to funguje... presne opačne. Ak máme kvalitného trénera, nepotrebujeme úplne nutne výnimočných futbalistov, aby sme dosiahli nadštandardné výsledky. On už si svoje cestičky nájde. Ako sa hovorí, aj z exkrementu sa dá upliesť bič, a ten plieska až na samom konci. Aj v tom je krása futbalu, aj preto nie každý skvelý fotbalista bude skvelým trénerom, aj preto mnohí skvelí tréneri neboli rovnako skvelými fotbalistami. Príkladov, v ktorých úspech mužstva spôsobil najmä prínos muža v kravate stojaceho pred lavičkou, história ponúka nemálo. Poďme sa pozrieť na tie najvýstižnejšie. 

Príklady: Mourinho (Porto - víťaz LM); Vladdy the Daddy (Artmedia, Slovenská repre); Guus Hiddink (Holandsko MS 1998 4.miesto, Južná Kórea MS 2002 4.miesto, Austrália MS 2006 postup zo skupiny, Rusko ME 2008 semifinále); Jany Kozák st. (1.FC Košice, MFK Košice); Felix Magath (Wolfsburg - titul 2009)…

Vykupujem staré kožky, perie

V tomto prípade sa bavíme o mužstvách, ktoré radi nakupujú veľkých hráčov výhodne a lacno, v ideálnom prípade ich podpisujú zadarmo. Profitujú často z toho, že iné mužstvo pred nimi (megalomanské) nejakú jagavú hviezdu precení a preplatí. Tej následne nesadne prostredie, tréner, alebo spoluhráči, hrá pod očakávania a logicky uvažuje o odchode. Vykupujúci sa zaujímajú o hviezdy, ktoré majú to najlepšie za sebou, boli slávni kedysi, za zenitom sú dnes, no stále v sebe majú dostatok herného kumštu, aby boli prínosom. Futbalisti sú ako ojazdené autá; každý rok sú o rok starší. Aj preto sa väčšinou predávajú pod cenu, ktorá bola kedysi nákupná (po nevydarených anabázach je to takmer pravidlo). Niekedy odchádzajú po vypršaní zmluvy, lebo ani jedna strana nemá záujem o jej predĺženie.

Klub, spadajúci do tejto kategórie, týchto hráčov pozorne sleduje. Keď vycíti svoju šancu, prichádza s ponukou, ktorá sa neodmieta. Je to ako osloviť odvrhnutú ženu cez inzerát, ktorý si dala do skupiny Sklamaná láskou. Záchranca vráti týmto hráčom sebavedomie, dá im dostatok priestoru, pozornosti aj finančného ohodnotenia. Jeho fandovia sa tešia zo známeho mena, ktoré je stále schopné veľkých vecí a zvyšok kádra sa pri takých hráčoch mnoho naučí. No a bývalý zamestnávateľ si mädlí ruky, že ho má konečne z krku. Opäť win, win, win situácia. Koza sýta, vlk celý a spokojný bača s pivom v ruke.

Príklady: AC Miláno; Schalke 04; Olympiakos Pireus; Galatasaray; Major League Soccer (Red Bull New York); v PL to bol kedysi Portsmouth

Kyklopovia

Mužstvo, ktoré na prvý pohľad (častokrát iba na prvý) stojí a padá na jednej veľkej hviezde – oku, ktoré keď sa privrie, výsledky začnú krívať. Aby bolo jasné, nie je to jediný dobrý, či špičkový hráč, ktorého klub má, no je veľmi výrazný. Ak je to útočník, vyčnieva najčastejšie počtom gólov, dáva ich tak približne polovicu z celkového počtu mužstva. Môže to byť stredový dispečer, cez ktorého ide 85 percent všetkých nebezpečných akcií mužstva, mozog, ktorému sa vždy odovzdáva lopta, aby niečo vymyslel. Môže to byť aj obranca alebo golman, vďaka ktorému je mužstvo extrémne odolné voči inkasovaniu. Týchto hráčov si klub buď sám vychová, resp. kúpi v mladom veku a následne vypiple. Alebo vynaloží na svoje pomery extrémne úsilie na prestupovom trhu a vďaka nejakému faktoru X (ktorý sú najčastejšie peniaze prezlečené za „nové výzvy”) dotiahne hráča k sebe. Alebo ich jednoducho má už defaultne, v reprezentácií, čo je asi najčastejší prípad. Na osobu tohto plejera je mnohokrát prispôsobená taktika a ďalšie hráčsky rošády v zostave. Po jeho odchode z klubu sa zvykne hovoriť, že končí jedna veľká éra. Majiteľ zhrabne štedrú prestupovú čiastku a beží na zaslúženú dovolenku. Až po nej rozmýšľa, čo bude ďalej.

Príklady: Liverpool (Torres); niekdajší Slovan (Vittek), ktorý následne vypadol; niekdajší Neapol (Hamšík),  ktorý následne postúpil; dnešné Slovensko (Hamšík); Zenit (Hulk), Švédsko vs. Portugalsko (Ibra vs. CR7); Ukrajina a niekdajšíe Dynamo Kyjev (Ševa)

Poznámka: patrilo by sem aj Atletico Madrid, keby sa po Falcaovom odchode rozlomili, že sa tak nestalo potvrdzuje ich príslušnosť do kategórie 3.

Absolútna efektivita  

Patria sem priemerné mužstvá, ktoré dosiahli nadpriemerné výsledky bez vyváženej kvality na všetkých postoch. Talent sa natrénovať nedá, no jeho nedostatok sa dá kompenzovať práve tréningom. Keďže futbal je kontaktný šport, šikovnosť môže mužstvo nahradiť silou, kondíciou, nasadením a vôľou. Vo výsledku býva talent častokrát zdolaný. Porazia ho tí, ktorí majú vo vzdušnom súboji väčšie rozpätie lakťov.      

Úspech týchto mužstiev býva dielom vychcanej špekulácie. Vyhýbajú sa herným situáciám, v ktorých cítia slabiny (nenechajú sa vylákať z ulity, nehrajú otvorenú partiu, neskúšajú ovládnuť stred poľa, nepúšťajú sa do kombinačného koncertu). A naopak, vyhľadávajú tie, v ktorých sa cítia silní (štandardné situácie, nakopnuté lopty, súboje, závary). Môžu to byť kluby, ktoré ťažia z dobrej domácej bilancie, zatiaľ čo von chodia zápasy zatvoriť a „iba“ neprehrávať. Čakajú na jednu šancu za zápas a tá im zvykne stačiť. Ich zápasy bývajú niekedy nepozerateľné, pretože je to prevažne účelná deštrukcia a hra na výsledok. Ako sa hovorí, účel svätí prostriedky.

Príklady: Grécko 2004... a vlastne až dodnes; Stoka City... a vlastne každé poslabšie mužstvo na ostrovoch; Celtic (vždy, keď hrá doma s Barcelonou)

Fotbalová revolúcia

Posledná (alebo aj prvá) možnosť je úplne zmeniť premýšľanie. Nakloniť sa do extrému a priniesť do futbalu nový trend, vytvoriť zástup nasledovníkov a stať sa nesmrteľným. Ľahko sa o tom píše, no podarí sa to tak raz za desať rokov. Na to ako vymyslieť niečo revolučné, čo ešte neexistuje, logicky nemôže existovať návod, takže v tejto stati môžeme akurát tak snívať. Môžeme si iba predstavovať, že jedného dňa niekto príde s flexibilnou zostavou, v ktorej bude 10 hráčov v priebehu 90 minút neustále rotovať ako vo volejbale, alebo že niekto skúsi asymetrickú zostavu a postaví tri krídla na jednu stranu. Možno sa dočkáme nových postov a vznikne pozícia, aká tu doteraz nebola; hráč, bez akýchkoľvek úloh a zodpovedností, ktorý bude behať, kde sa mu práve zachce a zapojí sa iba tam a vtedy, kde uzná za vhodné. Možno niekto objaví nový spôsob ako zahrať priamy, alebo rohový kop. Možno príde na novú éru pressingu, alebo ofsajdových pascí. Alebo niekto zavedie signály z hry, podobne ako vo futsale, basketbale, či hádzanej. Oveľa pravdepodobnejšie je, že nastanú revolučné zmeny v takých detailoch, že si ich bežné oko vôbec nevšimne, pretože sa budú týkať stratégie, ktorú si jednotlivé kluby budú pozorne strážiť a odhalenie nastane až vo chvíli, keď onen klub bude nad hlavou držať trofej. Uvidíme.        

Príklady: Holandsko/Barcelona (Johan Cruyff) - Total futbal, Barcelona (Guardiola) – Tiki-taka, dnešný Bayern, Tatabanya (Laco Borbely)

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár