Hviezdny futbal s klokanmi

29.11.2013 / Ľubo Tuchscher
Il Fenomeno Vero vystriedal v FC Sydney nášho Karola Kisela. (photo: SITA/AP Photo/Rob Griffith)

Il Fenomeno Vero vystriedal v FC Sydney nášho Karola Kisela. / (photo: SITA/AP Photo/Rob Griffith)

Zaujímavý futbal sa hrá aj na opačnom konci sveta. Dokazuje to Austrália, ktorá sa kvalifikovala na tretie majstrovstva sveta za sebou. Tím so zrejme najviac nalietanými míľami na reprezentačné zápasy je v aktuálnom FIFA rankingu na 57 mieste, čo je vyššie ako Kozákova skupinka. Okrem hráčov počítačovej FIFA si miestnu ligu reálne vyskúšal aj Karol Kisel. V seriáli o ligách účastníkov Majstrovstiev sveta 2014, ktoré možno sledovať cez stránku www.bet365.com, pokračujeme v krajine klokanov.

Súčasťou reprezentačného výberu Austrálie sú hráči tak európskych, ako aj ázijských a americkej ligy. Kapitán Lucas Neill, ktorý sa pomaly blíži k stovke zápasov v národných farbách, hrá v Japonsku. Najlepší strelec tímu, Tim Cahill bojuje vedľa Henryho v New York Red Bulls, stredopoliara Jamesa Hollanda zas môžu aj našinci vidieť vo viedenskej Austrii. Na ostatný, priateľský zápas s Costa Ricou minulý týždeň dostali pozvánku štyria hráči domácej ligy.  

Austrálska liga má niekoľko špecifík. Okrem toho, že ju hrá jeden neaustrálsky účastník, zástupca Nové Zélandu, má veľmi presné pravidlá pre počet ne-austrálskych hráčov, ako aj na platové podmienky. Každý tím môže obsadiť maximálne piatich cezpoľných (či skôr cez-ocenáskych) hráčov. Za rok nemôže minúť na platy viac ako 2,5 milióna austrálskych dolárov, čo je približne 1,7 milióna eur. Na druhej strane, minimálna ročná mzda pre hráča A-league je 50 tisíc dolárov. Mimo platového stropu môže byť jeden hráč, ktorému sponzori môžu pomastiť viac.

Kráľom týchto špeciálne platených hráčov je Alessandro Del Piero, ktorý sa v FC Sydney striedal práve s Karolom Kiselom. Za túto a za minulú sezónu zarobí Il Fenomeno Vero spolu 4 milióny austrálskych dolárov (2,7 milióna eur). Svojmu zamestnávateľovi za vynaložené prostriedky prináša to, čo očakáva – góly. Minulú sezónu si pripísal na svoje konto 14, z toho 4 v pamätnom zápase s Wellington Phoenix. FC Sydney vtedy poslal Novozélanďanov domov celkovo so sedemgólovým nákupom. V siedmych odohraných zápasoch tejto sezóny dal zatiaľ 3 góly.

Súčasťou austrálskeho „milionárskeho klubu“ sú aj William Gallas alebo Emile Heskey. Práve tento víkend sa stretne Del Pierove Sydney s Heskeyho Newcastle Jets a zápas je dostupný naživo cez stránku www.bet365.com. Takže ak bude v sobotu ráno zlé počasie, je tu šanca vidieť aj trochu iný futbal. Pre Austrálskych fanúšikov to bude šláger kola, keďže tímy s rovnakým počtom bodov sú na treťom a štvrtom mieste tabuľky.

Najlepší strelec

Aktuálna sezóna A-league sa len rozbieha, tímy majú odohraných len sedem zápasov. Kráľa strelcov minulého ročníka, Daniela McBreena zapožičal jeho tím Central Coast Mariners do čínskej ligy, konkrétne mužstvu Shanghai East Asia. V tejto sezóne je zatiaľ najlepšie rozbehnutý Adam Taggart z Newcastle Jets so šiestimi gólmi zo siedmych zápasov. Opora austrálskej juniorky má za sebou aj skúsenosť s dospeláckou reprezentáciou a jeho budúca kariéra vyzerá sľubne. 

Ľubo Tuchscher

Ľubo Tuchscher

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár