Lopta plná peňazí: Manchester United

01.12.2013 / Tomáš Egry
Manchester United, ďalší futbalový a finančný megaklub. (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Manchester United, ďalší futbalový a finančný megaklub. / (photo: SITA/AP Photo/Martin Meissner)

Po prvom pokuse na Arsenale FC, pokračujem v sérii článkov o financiách vo futbale. Dostal som od vás niekoľko zaujímavých tipov na ďalšie články a všetky som dopísal na svoj zoznam hneď za:„Kúpiť chlieb, syr, šunku a plienky veľkosti 4“. K niektorým je trochu náročnejšie zohnať všetky podklady, keďže hlavne španielske „šuflíky“ sú veľmi prísne strážené. Viacero klubov ešte neohlásilo svoje výsledky a tak sa pozrime na klub, ktorý tak už urobil. Ostaneme na ostrovoch a pôjdeme na samotný vrchol k červením diablom.

Odchod Sira AlexaFergusona a zisk jubilejného dvadsiateho titulu boli jednoznačne udalosti, ktoré si budú fanúšikovia United dlho pamätať. Naopak vypadnutie z Ligy Majstrov s Realom či domáce poháre, kde v oboch prípadoch stroskotali na Chelsea budú chcieť rýchlo vymazať zo svojej pamäte. Ako ale červený diabli dopadli po finančnej stránke v sezóne 2012/13? Bolo to sklamanie alebo triumf na celej čiare?

Výnosy

Začneme ako minule pri výnosoch. Tie dosiahli znovu rekordnú sumu a nezastaviteľne stúpajú ako hype okolo Adnana Januzaja.

 

Rozdelenie výnosov z futbalu do jednotlivých kategorií

United patria celosvetovo medzi najpopulárnejšie kluby a svedčí o tom okrem iného aj skoro 37 miliónov lajkov na Facebooku. Snáď len španielsky giganti a Justin Bieber môžu mať viac obdivovateľov.  Ja viem, ešte aj Christiano Ronaldo. Veď vďaka tomu možno aj konečne dostane Zlatú loptu. Ako vidieť, vo výnosoch prakticky nemajú slabú stránku a všetky tri zdroje sú výborne vybalansované.

Vstupné

Výnosy zo vstupného oproti predošlej sezóne vzrástli o viac ako 10 miliónov libier. Je to spôsobené faktom, že United hrali doma viac stretnutí FA Cupu a navyše na Old Trafforde hostili aj niektoré zápasy olympijského turnaja vo futbale. 

Domáce zápasy United sú pravidelne vypredané a to, rovnako ako pri Arsenale, vytlačilo cenu lístkov nahor. Tento zdroj príjmov je relatívne najstabilnejší a nedajú sa očakávať žiadne výrazné nárasty. Kapacita štadióna sa neplánuje navyšovať, ceny lístkov asi tiež nie a tak bude len závisieť ako ďaleko sa United dostanú v Lige majstrov a domácich pohároch. Keď sa pozrieme na ich pozíciu v rámci top klubov, tak zistíme, že cesta už vyššie nevedie.

 

*údaje za rok 2012

TV Práva

Ako som už písal pri Arsenale, výnos z predaja televíznych práv prichádza z dvoch hlavných zdrojov. Tým prvým je Premier League a tam môžu červení diabli očakávať slušný nárast. Liga podpísala novú zmluvu na tri roky, ktorá prinesie klubom viac peňazí a tak by malo do pokladne namiesto 60 miliónov libier pritiecť niečo okolo 80-90. Všetko bude záležať od umiestnenia na konci sezóny, aj keď treba zopakovať, že v Anglicku je systém prerozdeľovania veľmi solidárny a nie sú medzi klubmi až tak výrazné rozdiely. 

Výnosy z predaja televíznych práv za ostatné4 roky

Druhým významným zdrojom sú príjmy z Ligy Majstrov. Ako vidieť, tu nastal posledné dva roky výrazný pokles. Ten je samozrejme spôsobený menším nezdarom, keď po dvoch finálových účastiach nepostúpili United najprv ani zo základnej skupiny a minulú sezónu vypadli v osemfinále s Realom. Rovnako ako pri Premier League, aj Liga majstrov bude mať v Anglicku novú exkluzívnu zmluvu. Je len otázkou či sa tam podarí Manchestru kvalifikovať, lebo boj o Top 4 je tento rok vskutku napínavý a ani v Anglicku už nikto nič negarantuje.

Vo výnosoch z TV práv momentálne anglickým klubom konkurujú len Real a Barcelona. V La Lige si totiž kluby vyjednávajú zmluvy samé a preto majú dvaja giganti po 140 miliónov €. Silnejú však hlasy, aby aj Španieli nasledovali príklad iných líg a rozdelili peniaze viac solidárne, čo výrazne pomôže ostatným tímom v súťaži. To by v budúcnosti znamenalo výrazný pokles pre Real a Barcelonu a jednoznačný posun anglického majstra (nech už to bude ktokoľvek) na prvé miesto v celej Európe.

Sponzori

To, čo bolo pre Arsenal Achilovou pätou, je pre United výkladnou skriňou. Pamätáte si ešte na rok 1999 a víťazstvo v nadstavenom čase proti Bayernu? O tri roky naskôr prišla vtedajšia ikona United David Beckham na majstrovstvá sveta do Japonska a Kórei. Čisté spodné prádlo a perfektný melír podlomili kolená nejednej ázijskej dievčine. Práve v čase najväčšej globalizácie futbalu, boli tieto dve udalosti pre United ako dve esá na začiatku pokrovej partie. A treba uznať, že ich vedenie klubu využilo naozaj famózne a zhrablo poriadny „pot“.

Viac ako 152 miliónov libier prišlo minulý rok z tohto zdroja a to ešte len zlaté časy budú. 300 m libier od Nike za 5 rokov, 70m libier ročne od Chevroletu za logo na dresoch či zmluva s Aon na názov tréningového centra. O tom sa môže ostatným klubom naozaj len snívať a keď k tomu pripočítame ešte obrovské množstvo menších sponzorov z rôznych regiónov sveta, tak sa dá očakávať, že v priebehu pár rokov sa Red Devils dostanú na prvé miesto v celkových výnosoch. Sponzori jednoducho červených diablov ľúbia ako Ryan Giggs svoju švagrinú.

Pri pohľade na celkové výnosy sú pred United len Real a Barcelona. Pri ich takmer neodvratnom poklese výnosov z TV práv z domácej súťaže a náraste sponzorských zmlúv United je dosť možné, že o pár rokov sa pozície vymenia. Zaujímavosťou je, že United zverejnili aj svoj odhad výnosov na novú sezónu. Pri predpokladoch, že mužstvo skončí tretie v Premier League a v Lige majstrov a domácich pohároch dosiahne na štvrťfinále odhadujú výnosy na 420-430 miliónov libier.

Platy

Vyčíňanie Chelsea a City narobilo v platoch futbalistov Premier League riadny vietor a jediný, kto im vedel reálne konkurovať boli vďaka svojej ekonomickej sile práve United. UEFA pri tvorbe pravidiel Financial Fair Play odporúčala klubom, aby sa ich výdavky na platy pohybovali medzi 50-70% z výnosov a keď sa pozrieme na čísla United, zdá sa, že ich platy by mohli ešte ďalej rásť. 

*údaje za rok 2012

V sezóne 2012/13 minuli na platy 180,5 milióna libier, pričom napr. Arsenal minul 154,5. Musím sa opraviť, lebo v predchádzajúcom článku o Arsenale som napísal, že sa jedná o platy hráčov a realizačného tímu. Nie je to tak a v tejto sume sú zahrnutí všetci zamestnanci klubu. Vedeli by ste si tipnúť koľko ľudí zamestnáva Manchester United? Tak 50 hráčov, 20 ľudí v realizačnom tíme, zopár záhradkárov, čo sa starajú o trávnik a nejaký ľudia v kanceláriách? Tak si pekne sadkajte a čumte, to číslo je totiž 793. Áno, Red Devils sú jedna veľká fabrika na zábavu.

Zisk a dlh

Rastúce výnosy, vcelku dobrá platová hladina. To všetko naznačuje, že United by mali pravidelne generovať veľké zisky. Navyše treba povedať, že posledné roky Sir Alex Ferguson nerobil žiadne prehnané nákupy. Väčšinou len mužstvo doplnil 1-2 hráčmi. Aj keď ich cena nebola vždy nízka, stále to bolo menej ako City alebo Chelsea.  Hmm, ako je teda možné, že klub posledné dve sezóny vykazoval stratu? 

Aby sme to pochopili, musíme sa vrátiť späť až do roku 2005. Vtedy si jedna milá americká rodinka zmyslela, že by mohla investovať do európskeho futbalu, do toho amerického totiž vrazili prachy 10 rokov predtým. Teraz zatvorte oči a skúste si tú rodinku predstaviť. Aj vám napadli komédie z 80. rokov a rodinka Clarka W. Griswolda (čítaj Klárka Dabljú Grizvólda)? Volajme teda túto rodinku Griswoldovci, aj keď v skutočnosti to boli Glazerovci. V roku 2003 získali Griswoldovci prvých 2,9% akcií United (asi investovali Clarkove vianočné prémie). Postupne skupovali viac a viac akcií, pričom najviac akcií získali v máji 2005, keď v priebehu piatich dní ich podiel vzrástol z 28% na viac ako 75%. To ich oprávňovalo stiahnuť akcie klubu z burzy a tým sa s nimi prestalo verejne obchodovať. Postupne do konca júna skúpili aj zvyšok akcií a stali sa výlučnými vlastníkmi tohto anglického klubu. Ako ale v tak krátkej dobe získať peniaze na vykúpenie všetkých akcií? Veď to poznáte. Stačí zavolať a my Vám peniaze požičiame ihneď s výhodným úrokom a skoro bez poplatkov. To presne hlava rodiny urobila a ako zábezpeku dala samotný klub.

Vysvetlenie, prečo boli United posledné roky v strate je teda v zaplatených úrokoch za túto pôžičku. Ako vidieť, ročne to bolo viac ako 40 miliónov libier pričom minulý rok táto suma vyskočila ešte vyššie, lebo sa vedenie rozhodlo prefinancovať časť dlhu a časť predčasne splatiť. Pre porovnanie, Arsenal platí za svoju „hypotéku“ na Emirates Stadium ročne asi 14 miliónov. 

Vývoj dlhu

Aj pre fanúšikov United mám ale na koniec dobré správy. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že Griswoldovci to zvládnu. Vďaka prefinancovaniu najhoršieho úveru, kde sa úrok pohyboval vraj okolo 14% p.a. ušetria ročne 10 miliónov libier. Celkový hrubý aj čistý dlh by mali už len klesať a spojenie červení diabli, červené čísla by už viac nemalo platiť. Teraz už len ostáva Davidovi Moyesovi a jeho zverencom dokázať aj na ihrisku, že United patria medzi absolútnu svetovú špičku.

Tomáš Egry

Tomáš Egry

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár