MS 2014: Skupiny, šance na postup a hviezdy.

11.12.2013 / Martin Petro
Budú sa na MS tešiť domáci Fred s Neymarom? (photo: SITAAP Photo/Victor R. Caivano)

Budú sa na MS tešiť domáci Fred s Neymarom? / (photo: SITAAP Photo/Victor R. Caivano)

Kobyla vrhla. Žriebä MS2014 uzrelo svetlo a je na svete. Osudie sa zachovalo ako sám život. Bolo milosrdné k jedným, kruté k druhým. Roztáčať ho pomáhali slávne mená. Za šarmantných asistentov sa prezliekli legendy z krajín doterajších majstrov sveta. Boli to borci ako Zidan Zidane, Fabio Karaváno, Lotarus Mateus či Kaufú a.k.a. brazílsky Pecko. Pravý Ronaldo bohužiaľ opäť nemal čas. V tom čase mu akurát došiel fullhouse na big blind a v banku boli Nadalove zlaté hodinky na pokrovom turnaji.

Kto si spomína na naše vysnívané skupiny, musí uznanlivo kývať hlavou. Brazílska skupina je presne taká, akú sme ju plánovali, len s inými mužstvami; góly v nej istotne padať budú. Predpokladaná švajčiarsko-grécka meganudná skupina skutočným žrebom expandovala na dve obyčajne nudné. Derby skupina s Anglickom a Kostarikou vyšla s malými obmenami pri menách ich súperov. A úplný top je skupina Španielsko, Holandsko, Čile, ktorú sme avizovali pár hodín pred piatkovým výkopom a niekto tam hore nás poslúchol. Asi rozpažený Ježiš.

Poďme si teda rozmeniť na drobné to, ako to dopadlo.

Skupina A /Brazília, Chorvátsko, Mexiko a Kamerun/

No nechcel by som. Nechcel by som byť v koži ani jedného z účastníkov tohto foursome. Ofenzívnu artilériu a postupové ambície má z nich totiž každý jeden. Bude to poriadna mastenica, v ktorej môže pokojne pustiť perie kanárik. Pre diváka skvelý žreb. Uvidíme tradičné derby o Panamu a kopec gólov v zápasoch ostrotupého Kamerunu.

Postupové šance: Brazília 75 %, Chorvátsko 49 %, Mexiko 35 %, Kamerun 20 %

Podľa Takurčitee postúpi: Šok! Chorvátsko a Mexiko

Zahviezdi v skupine: Mandžukič, Carlito Vela

Jeden presný výsledok: Mexiko 3:2 Kamerun

Skupina B /Španielsko, Holandsko, Čile, Austrália/     

Kam sa hrabe Silvia Šuvadová, ktorá komunikuje s vesmírom cez stĺp svetla. My sme si vysnívali skupinu majstrovstiev sveta cez ezoterický blog a naklonený vesmír nám ju poslušne zniesol. Takto sa to robí. Poslední finalisti nemohli z druhého koša dostať nikoho silnejšieho. Čile je najčiernejší čierny kôň turnaja. Najmä teda preto, že na Belgicko a Bosnu sa už stihli nalepiť možno až priveľké očakávania. V tejto skupine uvidíme skvelý futbal a v závere aj taktické ťahy. Kto naloží Austrálií najviac, ten bude môcť špekulovať. Tešme sa.   

Postupové šance: Holandsko 51 %, Španielsko 50 %, Čile 49 %, Austrália 3%

Podľa Takurčitee postúpi: Čile a niekto

Zahviezdi v skupine: Marcelo Salas, Ivan Zamorano,

Jeden presný výsledok: Holandsko 0:0 Španielsko

Skupina C /Kolumbia, Grécko, Pobrežie, Japonsko/

Skupina s Gréckom je už vopred odsúdená na to, že minimálne 3 zo 6 zápasov budú nejedlé ako presolené tzatziky. Našťastie zvyšné tri mužstvá indikujú celkom dramatickú postupovú zápletku. Pre futbalistov kartelu je to pekná skupina, hrajú prakticky doma a mali by ísť ďalej, Falcao sa o to postará. Pre fanúšika bude táto - na prvý pohľad nezaujímavá skupina - zaujímavá aspoň z jedného dôvodu; uvidíme štyri absolútne nepodobné futbalové štýly.

Postupové šance: Kolumbia 70 %, Pobrežie Hrochoviny 40 %, Japonsko 30 %, Grécko 30 %

Podľa Takurčitee postúpi: Kolumbia a Hrochy

Zahviezdi v skupine: Honda, Jaja Turé

Jeden presný výsledok: Pobrežie 2:2 Japonsko

Skupina D /Anglicko, Taliansko, Kostarika, Uruguaj/

Skupina sa bude hrať v tropickom Manause. Je to lokalita, ktorú si anglický manažér neželal, verejne ju nazval „džungľovou“. Tamojší starosta následne vyhlásil, že Anglicko v jeho meste nebude vítané. Pre Albion je to veľmi zlý los. Uruguajský Suaréz si robí dobrý deň z anglických obrancov aj v Anglicku, bohvie, čo s nimi bude robiť na svojom kontinente. Taliani si druhú blamáž po sebe dovoliť nemôžu. Kolíska futbalu, ktorá dlhodobo nevie nájsť svoju hernú tvár, nebude favoritom na postup. O dvoch lepších bude asi rozhodnuté už pred posledným zápasom.  

Postupové šance: Uruguaj 60%, Taliansko 59 %, Anglicko 40 %, Kostarika 5 %

Podľa Takurčitee postúpi: Uruguaj a Taliansko

Zahviezdi v skupine: Luis Suaréz, Lorenzo Insigne

Jeden presný výsledok: Uruguaj 2:0 Anglicko

Skupina E /Francúzsko, Švajčiarsko, Ekvádor, Honduras/

Švajčiari sú na týchto turnajoch ojedinelí zjav. Na posledných dvoch MS hrali dokopy 7 zápasov a inkasovali iba jeden jediný raz. Na poslednom šampionáte dokonca na nulu porazili následných majstrov sveta Španielov. Štyri roky pred tým v Nemecku nedostali gól od následných finalistov - Francúzov. Na tieto MS postúpili bez jedinej kvalifikačnej prehry z 10 zápasov, v ktorých dostali iba 6 gólov. Na druhej strane, v JAR nedokázali dať gól slabému Hondurasu. V Nemecku 2006 vypadli s Ukrajinou po penaltovom rozstrele, v ktorom nepremenili ani jednu penaltu, čo je historický lapsus, na MS jediný svojho druhu. Uvidíme minimum gólov - táto skupina bude nudná.

Postupové šance: Francúzsko 60 %, Ekvádor 55 %, Švajčiarsko 50 %, Honduras 1 %

Podľa Takurčitee postúpi: Švajčiarsko s jedným streleným gólom

Zahviezdi v skupine: brankári

Jeden špeciálny presný výsledok: Švajčiarsko 0:0 Francúzsko (Honduras), opäť

Skupina  F /Argentína, Bosna a Herzegovina, Nigéria, Irán/

Dobrý los pre všetkých zúčastnených. Argentína si zastrieľa a Messi môže zaútočiť na strelecký rekord MS. Bosna sa - podobne ako svojho času Slovensko - už teraz vidí pri svojej premiére v osemfinále. Afričania isto cítia šancu, pretože Bosna tu je predsa len prvý krát, kým oni sú doslovné čierne kone už od 90-tych rokov. No a Irán, ropná škvrna tejto skupiny, ten tu nemá čo stratiť... rovnako ako by nemal čo stratiť v akejkoľvek inej skupine. V tejto skupine by mohol padnúť najkrajší gól turnaja.

Postupové šance: Argentína 90 %, BaH 65 %, Nigéria 40 %, Irán 10 %

Podľa Takurčitee postúpi: Argentína a Irán

Zahviezdi v skupine: Ali Daei... či ten už skončil?

Jeden špeciálny presný výsledok: Argentína 5:0 Nigéria

Skupina G /Nemecko, Portugalsko, USA, Ghana/

Tu sa bude hrať dobrý futbal. Zárukou by mal byť vývar európskych futbalových mocností, ktorému dodá na pikantnosti americké BBQ a troška exotiky z podobného klimatického pásma. Mužstvá majú navyše zopár nevybavených účtov z MS 2006, kde Ghana v poslednom zápase skupiny vyhrala postup nad USA a domáce Nemecko zlikvidovalo mladého Ronalda v boji o bronz. Zápasy budú mať náboj a to je dobre.

Postupové šance: Nemecko 80 %, Portugalsko 75 %, USA 20 %, Ghana 15 %

Podľa Takurčitee postúpi: favoriti

Zahviezdi v skupine: Marco Reus, Jozy Altidore

Jeden špeciálny presný výsledok: USA 2:1 Ghana /MS 2006 Ghana 2:1 USA/

Skupina H /Belgicko, Rusko, Alžírsko, Južná Kórea/

Zázračnú belgickú generáciu chce vidieť na veľkej scéne momentálne každý. Tá zvedavosť je všadeprítomná, fandiť im bude množstvo nestranných, ktorí ich ešte ani poriadne nevideli hrať. Je to pre nich výborný los, ktorý má jediný háčik. Prípadný nepostup bude veľkým sklamaním. Pre nevyspytateľné Rusko je to rovnako priaznivý žreb, na outsiderov sa vždy vedeli dobre pripraviť. Čo na tropické majstrovstvá prinesie dvojica outsiderov, to je veľká neznáma. Posledná skupina má v sebe toľko otáznikov, čo očakávaní a je dobre, že je takto zložená.  

Postupové šance: Belgicko 70 %, Rusko 50 %, Južná Kórea 25 %, Alžírsko 20 %

Podľa Takurčitee postúpi: Belgicko, Rusko

Zahviezdi v skupine: všetci dúfame, že niekto z mužstva Les Diables Rouges

Jeden špeciálny presný výsledok: Belgicko 5:2 Južná Kórea

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár