Od Bakoša po Weissa - Slováci v tohtoročnej Lige majstrov

12.12.2013 / Peter Vretenička
Mladý Vlady ukázal v LM z našich na jeseň najlepšiu fazónu. (photo: SITA/AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Mladý Vlady ukázal v LM z našich na jeseň najlepšiu fazónu. / (photo: SITA/AP Photo/Thanassis Stavrakis)

Včera sa odohraním deviatich zápasov skončila skupinová fáza Ligy Majstrov. Potešiteľné je, že aj jej ďalšia časť bude so slovenskou účasťou. Na jar v nej budú hájiť slovenské farby Vladimír Weiss (Olympiakos Pireus) a Tomáš Hubočan (Zenit Petrohrad). Avšak už je len minimálna šanca nato, že tento rok bude v kádri víťaza Ligy majstrov nejaký slovenský hráč.

Sedmička je magické číslo. Presne toľko bolo trpaslíkov, statočných či slovenských hráčov v tohtoročnej edícii Ligy Majstrov. Z ich kopačiek sme videli síce len dva góly, ale za predvedenú hru sa nemusia hanbiť. Poďme si teda zhrnúť ako sa hráčom spod Tatier darilo počas práve skončenej skupinovej fázy.

Marek Bakoš (FC Viktoria Plzeň)

Bol autorom prvého gólu Plzne v tohtoročnej edícii Ligy Majstrov, keď sa dokázal presadiť v zápase proti CSKA Moskva. Zároveň to bol jediný zápas ktorý odohral celý. Celkovo zasiahol do 5 zápasov, v ktorých odohral spolu len 203 minút, nakoľko sa v posledných 4 zápasoch nezmestil do základnej zostavy.

Marián Čišovský (FC Viktoria Plzeň)

V predkolách Ligy Majstrov sa blysol 5 gólmi v 6 zápasoch čo u obrancov nebýva zvykom. Pokiaľ teda nehovoríme o vlastných góloch. Vzhľadom na pozíciu Plzne vo svojej skupine sa v ďalšej fáze LM už musel venovať prevažne defenzívnym povinnostiam. Úvodné 2 stretnutia však musel vynechať kvôli zraneniu. Vo zvyšných štyroch neschádzal z ihriska a patril medzi hlavné obranné piliere svojho tímu.

Michal Ďuriš (FC Viktoria Plzeň)

Gól síce nedal, ale dostával oveľa viac priestoru ako Marek Bakoš. Zasiahol do všetkých 6 zápasov Viktorky, v ktorých odohral 301 minút. V útoku v pozícii ľavého krídla bol neraz vďaka svojej rýchlosti platným hráčom, ktorý zamestnával obranu súpera. Aj preto si postupne získaval dôveru Pavla Vrbu, ktorý ho v posledných 3 dueloch poslal na ihrisko už od začiatku stretnutia.

Marek Hamšík (SSC Neapol)

V Serii A patrí k oporám svojho mužstva a so 6 gólmi je 3 najlepším neapolským strelcom. Avšak v Lige Majstrov sa nepýšil podobnou efektivitou. V úvodnom zápase poviedol svoj tím proti Borussii Dortmund ako kapitán. Neapol v tomto zápase nakoniec doma proti minuloročnému finalistovi LM zaznamenal cenné víťazstvo 2:1. Posledné 2 zápasy pre zranenie vynechal. Celkovo odohral 286 minút a ďalšie už nepridá, keďže Neapolu nestačila na postup ani včerajšia výhra 2:0 nad Arsenalom Londýn. Útechou je aspoň účasť v jarnej časti Európskej ligy.

Tomáš Hubočan (Zenit Petrohrad)

Stopér ruského Petrohradu podával prevažne spoľahlivé výkony . Vynechal len zápas v Porte, na ktorý nemohol nastúpiť kvôli žltým kartám, ktoré nazbieral v predchádzajúcich zápasoch s Atletikom Madrid a Austriou Viedeň. V zvyšných stretnutiach bol súčasťou defenzívy Petrohradu od úvodného hvizdu až do konca zápasu. Vo včerajšom zápase padol prvý gól Viedenčanov po jeho hrubej chybe. Gól súpera nakopol a otočili zápas proti Zenitu na 4:1. Hubočana to ale nemusí mrzieť, lebo Petrohrad aj tak postúpil a predstaví sa v jarnej časti Ligy Majstrov.

Matúš Kozáčik (FC Viktoria Plzeň)

Tento slovenský reprezentačný brankár odchytal všetkých 6 zápasov (540 minút) Viktorky v Lige Majstrov, v ktorých pustil za svoj chrbát 17 gólov. Aj napriek tomu bol pre spoluhráčov oporou a má nemalú zásluhu na skutočnosti, že sa tím Plzne predstaví v pohárovej Európe aj na jar, konkrétne v Európskej Lige. Najkrajšie spomienky bude mať určite na utorňajšie vychytané víťazstvo proti CSKA Moskva, kde urobil viacero dôležitých zákrokov. Nechal tak zabudnúť na fatálny kiks, ktorý vyrobil proti tomuto súperovi 2.októbra v Moskve, keď pustil do siete ,,malú domov“ od spoluhráča.

Vladimír Weiss (Olympiakos Pireus)

To najlepšie na koniec. Najlepšie meno si vo futbalovom svete počas skupinovej fázy Ligy Majstrov spravil zo Slovákov Vladimír Weiss. Hneď v prvom zápase predviedol nádherné sólo, ktoré zakončil gólom do siete parížskeho Saint-Germain. Za taký gól by sa nehanbil ani Lionel Messi. V utorok proti Anderlechtu nastúpil do zápasu síce až v 53.minúte, ale hneď od svojho príchodu bol suverénne najlepším hráčom na ihrisku. Súperovi hráči mu jednoducho rýchlostne nestačili a museli ho faulovať. Vybojoval až dva pokutové kopy. Prvý sám zahrával, ale zas platilo pravidlo, že faulovaný hráč by penaltu kopať nemal a lopta skončila na rukaviciach brankára Prota. Tú druhú radšej nechal bezpečne premeniť Domínguezovi. V tejto sezóne Ligy Majstrov Weiss odohral aktuálne 311 minút a do hry nezasiahol len v domácom zápase proti Benfice Lisabon.