Liga majstrov sa začína až teraz

18.12.2013 / Vlado Kurek
Didier Drogba sa môže šmýkať znova Stamford Bridge, no v drese súpera Chelsea. (photo: SITA/AP Photo)

Didier Drogba sa môže šmýkať znova Stamford Bridge, no v drese súpera Chelsea. / (photo: SITA/AP Photo)

Prechod zo skupinovej fázy Ligy majstrov do vyraďovačky je dôvod, aby spozorneli aj tí fanúšikovia, ktorí na jeseň pozerali viac futbal americký ako anglický. Skončila súťaž Kto dostane najviac gólov (Anderlecht skončil na -13) a Koľko nemeckých mužstiev sa dostane ďalej (všetky).  Teraz už ide do tuhého a nôž na krku snáď spôsobí nielen ochotnejšie padanie španielov v šestnástke, ale aj drámy športovejšieho charakteru. Niečo podobné ako predviedla F skupina, základnej časti. Nepostup Neapolu s dvanástimi bodmi je (smutná) kuriozita.

Už roky pozorujem, že osemfinále a štvrťfinále LM poskytujú snáď najlepšiu šancu na špičkový futbal. Na rozdiel od finále sa hrá na dva zápasy a netreba betónovať od prvej minúty. Na rozdiel od semifinále je ešte medzi veľkými rybami aj zopár malých dravcov, ktorý sa pokúsia o čosi pamätné. Napríklad zase raz zastaviť Real Madrid pred semifinále. Poďme sa pozrieť, čo pre nás pripravila šťastena tentokrát. A že ste to vy (a že som to ja), pridám aj niekoľko zaručene neobjektívnych postrehov a tipov.

Arabská ropná kríza

Začneme hneď poriadne zostra. Emirátskí majitelia Citizens si skúsia vyskočiť na Katarom podporovaných Blaugranas. Na jednej strane Aguero, Džeko, Negredo, David Silva, na druhej Messi. A k tomu  ďalších 10 Kataláncov navrch. Koncentrácia skvelých technikov na centimeter štvorcový bude alarmujúca, rozhodne viac strelených gólov vonku.

Komu budem fandiť: Pekným gólom a peknému futbalu. Som zvedavý koľkokrát uvidíme logo Intel Inside našité z vnútornej strany dresov.

Ako to dopadne: Všetci budú brániť veľké ofenzívne hviezdy a preto strelí v odvete dva góly Yaya Touré a Citizens postúpia. Alebo sa Messi dostane do svojho neopakovateľného tranzu a nastrieľa v dvojzápase sedem gólov.

Liek pre egocentrikov

Mierne podceňovaní farmauceti z Leverkusenu sa stretnú s mega egom Ibrahimoviča, ktorý bude chcieť dokázať, že jeho neúčasťou sa z majstrovstiev sveta stal turnaj B-kategórie.  Pariž bude najmä riešiť či postaviť Cavaniho spolu so Zlatanom, predsa len podľa trénera Blanca sa vyhli veľkým rybám a Bayer má malú šancu. No podľa mňa 50% nie je vôbec málo.

Komu budem fandiť: nikomu

Ako to dopadne: Cavani nastúpi až v 80 minúte, Zlatan mu odmietne podať ruku. Edison strelí dva góly, ale prehre 3:2 nezabráni. Z Ligy Majstrov sa stane turnaj „No Zlatan“ kategórie.

Hodina pravdy

Respektíve rovno tri hodiny pravdy. A lekcia efektivity k tomu. Dva zápasy Arsenalu s mužstvom, ktoré ostatné dva roky nemá páru na svete bude pohľad do zrkadla, ktorý obnaží všetky chyby. Zaujímavý duel čaká Özila a ja som veľmi – veľmi zvedavý, čo zostane z obrany a držania lopty Kanonierov, keď sa do nich oprie mašina na čele s Ribérym.

Komu budem fandiť: Arsenalu zo všetkých síl.

Ako to dopadne: Zle. Arsenal schytá doma 4 góly. Vonku síce vyhrá 2:1, ale rozdiel viac ako triedy sa oklamať tak ľahko nedá. Ale môže to byť fakt pekný futbal.

Návrat do Milána

Diego Simeone si na štadióne San Siro čosi odohral, a kolená sa mu neroztrasú ani keď príde so svojimi atletickými ovečkami. Malý Madrid sa nemá prečo báť nemasných – neslaných Rosso Neri. Posledný taliansky zástupca v lige sa bude mať čo obracať.

Komu budem fandiť: Davidovi Villovi, nech ukáže, že stále patrí k top strelcom.

Ako to dopadne: Balloteli červená v prvom polčase, Berlusconi zatknutý v prestávke. Atlético postúpi.

Finalista za Zenitom?

Borussia Dortmund pôsobí neskutočne sympatickým dojmom. Pripomína mi prečo som mal rád Ajax pred 20 rokmi a Arsenal pred 10. Ukazujú, ako za „málo“ peňazí možno vytvoriť fantastické mužstvo. Presne ako vyhlásil Klopp, skutočná trénerská radosť je vybudovať hráčov a mužstvo, nie skladať jedenástku z dvadsiatich superhviezd.

Komu budem fandiť: Prepáč, Tomáš, ale Borussii a poľskej légii. Lewandowski, Blasczykowski, Pisczek. Dostanú pištek na dobrú noc, alebo skúsia ešte jeden zázrak?

Ako to dopadne: Postúpiť môžu obidve mužstvá, čosi mi vraví, že Dortmund je už za zenitom svojej výkonnosti, mužstvo sa žiaľ bude musieť tvoriť nanovo. Či to Zenit využije, sa uvidí.

Čakanie na Weissov zázrak

Olympiacos by bol v súboji s trápiacim sa United hlboko pod radarom akéhokoľvek fanúšika nebyť Vladiho juniora. Takto budeme starostlivo sledovať či nastúpi a ak nastúpi, či v základe. Či sa mu podarí nejaká extrémna kľučka a či potom aj prihrá.

Komu budem fandiť: Vladovi Weissovi a Ryanovi Giggsovi. Je medzi nimi asi sto rokov a desať tetovaní rozdiel. Uvidíme ako to dopadne na trávniku.

Ako to dopadne: Červení diabli si musia prejsť svojím peklom. Prípadné vypadnutie s krachujúcimi Grékmi by bola silná facka. Ktovie ako by ju klub ustál? To sa asi nedozvieme, pretože United postúpia, bez obdržaného gólu.

Také zvláštne derby

Duel Drogba Istanbul vs Chelski bude mať svojský náboj, ale veľký hit to asi nebude. Na záver si Mourinho a Didier padnú do náručia a spoločne zaplačú za starými lepšími časmi.

Komu budem fandiť: Tankistovi Petrovi.

Ako to dopadne: Istanbul vyhrá doma 1:0 z penalty, Chelsea doma bude hrať presilovku o jedného hráča, ešte v polčase bude 1:0, postupový gól padne v 94 minúte z penalty. Strelí ho Lampard.

Na plný plyn

Dva bývalé kluby fenomenálneho Raula Gonzálesa sa stretnú v súboji Dávida s Goliášom. Schalke 04 financované ruským plynom sa teší na veľké meno a záujem médií, aký by sa im inak neušil. Biely balet zas bude musieť šliapať na plný plyn, lebo vypadnutie z tohto duelu by sa neodpúšťalo.

Komu budem fandiť: Baleovi, aby sa nezranil.

Ako to dopadne: Sto miliónov eur, behajúcich po ľavej čiare sa zraní v prvom polčase a pôjde si sadnúť. Snáď to nebude dlhodobo umiestnená investícia. Real postúpi ďalej, ale začne intenzívne hľadať ďalšie ľavé krídlo za 150 miliónov. Veď euroval zaplatí.