Lopta plná peňazí: The UEFA Champions League

18.12.2013 / Tomáš Egry
Najväčšie hviezdy, najlepší futbal, veľké prachy. Liga majstrov. (photo: SITA/AP Photo/Matthias Schrader)

Najväčšie hviezdy, najlepší futbal, veľké prachy. Liga majstrov. / (photo: SITA/AP Photo/Matthias Schrader)

Tento krát si spravíme malú odbočku a z klubovej úrovne skočíme na ligovú resp. pohárovú. S ladnosťou tatranského kamzíka sa vyberieme až na samý vrchol, keďže na svete asi nie je prestížnejšia klubová súťaž ako futbalová Liga Majstrov. Jej čaro je ohromné. Je ako vedúca roztlieskavačiek na americkej strednej škole. Všetci sú ňou posadnutí, ale len tí vyvolení majú to šťastie sa do nej dostať.

Prináša vypredané štadióny, pozornosť médií, milióny ľudí pri televíznych obrazovkách, ale hlavne poriadnu kopu peňazí do klubovej pokladne každého, kto sa dostane do skupinovej fázy.  Či sa jedná o trpaslíka z Plzne alebo ropných magnátov z Manchestru City, pre všetky kluby sú tieto peniaze významnou časťou ich rozpočtu. Celú súťaž organizuje UEFA a tá aj po skončení každého ročníka rozdeľuje peniaze medzi jednotlivých účastníkov. Aký kľúč na to používa a mohla Plzeň tento rok zarobiť viac ako City?

Predkolo

Všeobecne sa berie, že ak hráš predkolo Ligy Majstrov akoby si ju ešte ani nehral. Za každé odohrané predkolo dostane vypadávajúci klub 140 tisíc eur. Nepostupujúce tímy v majstrovskej časti dostávajú navyše ešte 200 tisíc eur ako tzv. solidarity payment. Na prvý pohľad sa to zdá celkom slušná suma, ale treba vziať do úvahy, že presun celého mužstva na predkolo niekde do Kazachstanu asi niečo stojí. Maximum, čo teda klub môže teoreticky dostať za predkolá je 760 tisíc eur. Ak si to porovnáme s 1,25 milióna eur pre Slovan Bratislava za účasť v základnej skupine Európskej Ligy, tak vidieť, že to skutočne nie je žiadne terno. V predkole sa naozaj neoplatí vypadnúť.

Základná skupina

Tak a teraz už sme naozaj v Lige Majstrov. U nás je zvykom dať si na privítanie za jeden.  UEFA, aby ich susedia neohovorili, dáva rovno osem celá šesť. Presne toľko miliónov eur dostali totiž kluby za účasť v základnej skupine Ligy majstrov v sezóne 2012/13. Celkom sympatické štartovné.

V základnej skupine odohrá každý účastník šesť zápasov, v ktorých bojuje o body, ale aj o ďalšie výkonnostné prémie. V každom z týchto zápasov sa hrá o milión eur. Víťaz berie všetko, pri remíze si kluby túto sumu rozdelia. V hre je teda ďalších 6 miliónov, ktorými si môže klub prilepšiť v rozpočte.

Vyraďovacia fáza

V playoff je rozdeľovanie peňazí veľmi jednoduché. Za každé kolo dostane tím pevne stanovenú sumu.

Celkovo teda víťazný Bayern za svoju jazdu v minuloročnej vyraďovacej fáze zinkasoval 22,8m €.

Televízny balík

UEFA má v každej krajine podpísanú zmluvu o predaji vysielacích práv. Sumu, ktorú takto získa potom prerozdelí medzi jednotlivé kluby z danej krajiny. Samozrejme predať práva na Slovensku je niečo iné ako v Anglicku či Francúzsku. A práve tu vznikajú najväčšie rozdiely medzi jednotlivými účastníkmi. V sezóne 2012/13 sa do základnej skupiny dostal  aj bieloruský majster BATE Borisov. Ten dostal z TV balíka 290 tisíc eur, pričom anglický majster Manchester City dostal skoro 18,7m eur. Obaja skončili v základnej skupine a to sa ešte City museli deliť o peniaze s ďalšími tromi klubmi z Premier League.

Pri kluboch ako bol Borisov či tento rok Plzeň, nie je čo riešiť a celý balík danej krajiny pripadne danému klubu, keďže je jej jediným zástupcom. Ako je to však pri krajine s viacerými tímami? Ako si tie peniaze rozdelia? Sú dve kritériá s rovnakou váhou. Prvým je umiestnenie v lige v predchádzajúcom ročníku a druhým je počet odohratých zápasov v danom roku Ligy Majstrov. Nem értem? Dáme si tabuľku s anglickými mužstvami.

 

Ak by všetky anglické kluby vypadli v osemfinále, rozdelili by si peniaze z TV práv podľa údajov v tabuľke. Kým ľavá časť tabuľky sa už meniť nebude a najviac dostane úradujúci majster United, tá práva sa môže upraviť podľa toho ako ďaleko budú jednotlivé tímy postupovať.

Ktoré mužstvo teda dostalo od UEFA najviac peňazí za minulú sezónu? Bol to víťazný Bayern alebo niekto iný? Na prvý pohľad to vyzerá, že UEFA je sociálnejšie ako náš pán predseda. Najviac totiž poslala istej dôchodkyni z talianskeho Turína. Táto „Stará dáma“ dostala celkove 65,3m €, čo je o vyše 10m € viac ako víťaz z Mníchova. Hľadajte za tým práve rozdelenie TV balíka. Kým tri nemecké kluby si rozdelili 52,3m €, tak talianske mali balík v hodnote 81,1m €. Navyše Udinese ako tretí klub zo Serie  A nepostúpil z predkola a tak si ho rozdelili medzi sebou milánske AC a práve Juventus Turín.

Mohla teda Plzeň dostať viac peňazí ako Manchester City? Mohla, ale len v teoretickej rovine. Musela by totiž vyhrať celú súťaž a City by nemohli postúpiť ani zo skupiny, aby sa tým vykompenzoval rozdiel vo veľkosti TV balíka daných krajín.

PS: Zdrojom informácií bola oficiálna stránka uefa.com. Ako hovoria pracovníci shared service centier transnacionálnych korporácií na Slovensku: „Aby som si to mohol krosčeknúť“. Len pozor! Za krosčeking dostanete minimálne dve minúty na trestnej.

Tomáš Egry

Tomáš Egry

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár