Na vine nie je len Slovan, no hranica popularity je tenká

19.12.2013 / Štefan Cebro
Tréner, manažer, asistent. Ustarostené výrazy na tlačovke neveštia pred turnajom vo Švajčiarsku nič dobré. (photo: SITA/Tomáš Bokor)

Tréner, manažer, asistent. Ustarostené výrazy na tlačovke neveštia pred turnajom vo Švajčiarsku nič dobré. / (photo: SITA/Tomáš Bokor)

Rozoberať výkony hokejistov Slovana Bratislava by bolo na dlho. Kto čakal, že budú bojovať o play off by, bol veľmi naivný. Strata kľúčových obrancov Višňovského so Sekerom sa musela prejaviť. Hlavne rozohrávka tímu je slabá. Plus sa nedá stále argumentovať nízkym rozpočtom. Problém je aj v skautingu, keďže sa dajú zohnať pomerne lacní zámorskí hráči. Len tak na rýchlo napadá napríklad Kanaďan Kyle Wilson, ktorý vytvoril v Rige s Marcelom Hossom údernú dvojicu tímu, ktorý sa pohybuje na vrchných priečkach Západnej konferencie KHL.  

Ale o tom som nechcel. Väčším problémom je arogancia vedenia Slovana, ktoré začalo už po necelom roku popierať svoje slová o základe reprezentácie. Áno, bratislavský klub stále bojuje o play off, ale na druhej strane februárové olympijské hry v Soči zaujímajú každého viac a z toho dôvodu mal tréner Vladimír Vůjtek vyskúšať na švajčiarskom Arosa Challenge to najlepšie, čo máme.

Prečo pustili do reprezentácie Čechov?

Ospravedlneniek znova pribudlo toľko, že inak pokojný Moravák, sa právom rozčúlil. Jeho veta o slovenských hokejistoch, že sú najunavenejší v Európe, sa stane pamätnou. Vedenie Slovana tvrdí, že takto bolo s koučom dohodnuté a nechápe prečo sa rozčuľuje. Po tom je ale úplne nepochopiteľné, že pre Čechov Michala Vondrku s Tomášom Mojžíšom toto obmedzenie neplatí a idú reprezentovať na Channel One cup do Soči. Česi síce majú v podobe Fínov, Švédov a Rusov atraktívnejších súperov, ale šanca ich hráčov z Európy dostať sa na ZOH je malá.

Milan Bartovič, Branko Radivojevič, Michel Miklík, či iní určite poškuľujú po olympijskej nominácii a preto mali vo Švajčiarsku hrať.  Vůjtek žiaľ nemá situáciu ako Alois Hadamczik, ktorý bez problémov môže nenominovať do Soči hociktorého hokejistu z Európy, keďže v NHL má adekvátnu náhradu. My v takejto situácii ani z ďaleka nie sme a budeme radi, keď príde zo zámoria aspoň dvanásť mien. Preto je každá reprezentačná pozvánka dôležitá.

Neodmietli prísť vyťaženejší

Keď ju neodmietol jeden z najvyťaženejších obrancov KHL Dominik Graňák, Tomáš Starosta, ktorý sa musí terigať hore dole z Chanty-Mansijsku či Ivan Baranka, ktorého Omsk je v podobne kritickej situácii ako Slovan, belasí mali ísť príkladom. Spomínané trio, plus možno ešte niekto iný z nášho najsilnejšieho klubu sa do Soči asi dostane, ale táto situácia môže prispieť k tomu, že v slovenskom tíme bude zbytočná nepohoda medzi vedením a niektorými hráčmi. Obzvlášť vtedy, keď neprídu všetci z NHL.

V Slovane tiež zabúdajú na krehkú hranicu medzi popularitou a nenávisťou. Ľudia si žiaľ viac pamätajú negatívne veci a oslabená nominácia na turnaj, ktorý sa zdá byť trápnym, je jedným z faktov, na ktorý nezabudnú.

Aby sme však nekydali len na jednu stranu, na koniec treba dodať aj jeden dôležitý fakt. Slovensko má bez hráčov NHL, podobne ako Slovan, veľký problém v obrane. Preto je nepochopiteľný postoj manažmentu reprezentácie k Petrovi Podhradskému. Ofenzívny obranca v minulosti nahneval Vůjtka s Ottom Sýkorom a preto už nedostáva pozvánky. V Donecku patrí medzi najlepších obrancov KHL a má cenné skúsenosti z veľkých turnajov. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár