Môj najsilnejší zážitok: Madridské rošády

29.12.2013 / Richard Hanzlik
Iker Casillas sa pozerá na zápasy Realu z lavičky. Mesut Ozil z Londýna. (photo: SITA/AP Photo/Andres Kudacki)

Iker Casillas sa pozerá na zápasy Realu z lavičky. Mesut Ozil z Londýna. / (photo: SITA/AP Photo/Andres Kudacki)

Cyklus Môj najsilnejší zážitok prinesie na sklonku roka spomienky našich redaktorov na emócie, ktoré ich v končiacom sa letopočte postretli.

Pre fanúšika Realu Madrid, a teda aj mňa, nebol rok 2013 príliš vydarený. Sezónu bez titulov dokonala prehra vo finále Španielskeho pohára proti Atléticu Madrid na vlastnom štadióne. Čo však bolo horšie, boli hráčske rošády počas a po skončení sezóny. A tie predstavujú môj najsilnejší zážitok. Bohužiaľ negatívny. Ale poďme po poriadku.

San Iker

Hrala sa odveta pohárového zápasu vo Valencii. Taký obyčajný zápas Španielskeho pohára s jasným favoritom. Komu by vtedy napadlo, že išlo o prelomový zápas v živote legendy Realu Madrid a brankárskej reprezentačnej jednotky Španielska. Keď mu vlastný spoluhráč v snahe odkopnúť loptu zlomil ruku, všetci vedeli, že Iker si nútene oddýchne. Mourinho však neriskoval a nedal šancu náhradným brankárom. Zo Sevilly dotiahol spoľahlivého brankára Diega Lopéza. Mal zaskočiť za Ikera a potom si pekne sadnúť do pohodlných modrých sedadiel na lavičke náhradníkov Realu. Ibaže Mourinho to videl inak. Diego mal super formu, s Ikerom mal José osobné problémy a tak si dovtedy neohrozená jednotka musela zvykať na pohľad z lavičky. Čo však bolo ešte horšie, Mourinho ho nepostavil do bránky ani vtedy, keď nechytal Lopéz. José vedel, že jeho čas na Santiágo Bernáberu sa chýli ku koncu a zaumienil si poštekliť svoje ego tým, že potrestá klubovú legendu a naštve tých fanúšikov, ktorí mu ešte v Madride zostali. Nepomohlo, že sa za Ikera prihovárali španielske futbalové legendy, alebo hráči súpera. Mourinho sa rozhodol a Iker si začal zvykať na pozíciu náhradníka. Casillas na lavičke bol výbornou návnadou pre prestupové špekulácie a tak sme sa mohli dočítať, že prestupuje do Arsenalu, alebo napríklad do Barcelony. To by bola pre fanúšika Realu asi posledná kvapka do už tak plného pohára trpezlivosti. V lete však Mou odišiel a všetko sa malo vrátiť do starých koľají. Ale aj Ancelotti sa rozhodol inak. Jednotkou bude Lopéz a Iker si zachytá v Lige Majstrov a Španielskom pohári. A fanúšik Realu Madrid, toho Realu, ktorý zosobňovali hráči Ikerovho rangu, môže iba dúfať, že sa stane zázrak a Iker sa znova stane brankárskou jednotkou…

Mesut Ozil

Jediný svojho druhu v Španielsku, možno aj na celom svete. Keď v roku 2010 prestupoval z Brém do Madridu, jednalo sa o jeden z mnohých pokusov Realu kúpiť vychádzajúcu hviezdu svetového futbalu. Mesut sa však takmer okamžite stal miláčikom tribún a mnohí o ňom hovorili ako o Princovi Madridu. Bol to práve on, kto dával ofenzíve Realu rozum (samozrejme, s veľkým prispením Xabiho Alonsa v stredovej formácií) a vytváral Ronaldovi gólové situácie. Nebol žiadnym veľkým bojovníkom, ale bolo radosťou sledovať jeho pohyb a spôsob, akým dával hre zmysel. Počas troch sezón v kráľovskom veľkoklube si všetci na jeho prítomnosť zvykli a spolu so Xabim Alonsom a Ronaldom tvoril kostru mužstva. Malo to tak zostať aj po príchode Isca z Malagy v lete tohto roku. Golden Boy predsa nie je tvorcom hry v pravom zmysle slova, skôr hráč na krídlo. Ohroziť ho nemal ani megalomanský príchod Garetha Balea, rýchlonohého krídelníka z Tottenhamu. O to šokujúcejšie potom vyznel jeho predaj do Arsenalu za slabých 50 mega v posledných dňoch prestupového obdobia. Slabých v porovnaní so sumou, ktorú Real zaplatil za Balea. Arsenal teda prvýkrát zaplatil astronomickú sumu za naozajstnú hviezdu svetového futbalu, vďaka čomu sa stále drží na čele Premier League a možno ju aj vyhrá. Real stratil Zidanovho nástupcu a potáca sa na tretej priečke Primera Division - bez tvorcu hry, bez poriadneho útočníka, s dvoma svetovými krídelníkmi a bez Ikera Casillasa v bránke. Trochu mi to pripomína obdobie Galactícos a predaj Makélélého...

Naozaj smutný rok pre všetkých madridistas.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár