Očakávania slovenského fanúšika

02.01.2014 / Martin Petro
Od Petra Sagana očakávame všetci v roku 2014 veľké veci. Teda všetci, okrem ministra financií a jeho štátneho rozpočtu. (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Od Petra Sagana očakávame všetci v roku 2014 veľké veci. Teda všetci, okrem ministra financií a jeho štátneho rozpočtu. / (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Všetko novoročné klišé ste si už isto vytrpeli a alergická reakcia na všakovaké vinše pomaly doznieva. Nebudem dráždiť a dodám iba pár blahodarných slov. Som rád, že sa vám doma od prskavky nechytila záclona a neprepálili ste si tak eternetový kábel. V novom roku vám teda nič nebráni aj naďalej pravidelne ladiť web Takurčitee, čomu sa ukrutne tešíme. Čo vieme sľúbiť už teraz je to, že budeme stále lepší.  

Starý rok 2013 naposledy vydýchol a má to za sebou. Na jeho miesto prišiel nový, čerstvý, mladší, atraktívnejší a výkonnejší náhradník s poradovým číslom 2014. Je zatiaľ plný prekvapení a tajomstiev. Rovnaký osud ako jeho predchodcu môže stretnúť aj vás, ak sa nebudete dostatočne venovať svojim partnerkám. Na silvestrovskom funeráli sme sa za starým pánom nostalgicky obzreli - každý po svojom - ja napríklad skrz magazín športových karambolov Watts na Eurosporte, ktorý púšťal z celého roka výberovku držkopádov a iného zábavna.

Ak sme sa obzerali, tak to bolo hádam len tak cez rameno, vždy je totiž lepšie dívať sa v prvom rade vpred - na to, čo nás čaká. S pohľadom vpred súvisia očakávania, ktoré sa v každom zvedavcovi formujú. Je zdravé nejaké mať. Znamená to, že viete zaujať názor a budúcnosť vám nie je ľahostajná rovnako ako príjem vášho suseda. Športovo bohatý rok 2014 vyvoláva množstvo očakávaní, a to na globálnej aj regionálnej úrovni. My pod Karpatmi máme naše vlastné problémy, o ktoré zvyšok sveta ani nezakopne. Je to tak odjakživa a je to logické. Buďme logickí aj my a rozdeľme si teda túto tému na dve podobné polovičky. Dnes sa venujme tomu, čo od roku 2014 môže očakávať slovenský fanúšik. 

1. Ako skončí kariéru Miro Šatan?

Každý poriadny reprezentant končí vo veľkom štýle dvakrát, ak mu je tak dopriate. Najskôr sa rozlúči s dresom najcennejším, vyberie si na to nejaký pekný turnaj a dúfa, že posledný špíl bude mať prívlastok veľký a dôležitý. Až následne končí aj na klubovej úrovni. Nie je to pravidlo, ale pre hokejistov je to pomerne bežné, keďže ich šampionáty bývajú v strede sezóny a končí sa predsa až na konci. Či bude sprevádzať väčší cirkus rozlúčku jednu, alebo druhú, to závisí výlučne na kariére toho ktorého hráča. Napríklad Steve Yzerman vs. Paľo Demitra. No a keďže Miro nie je legenda jediného klubu, väčšie očakávania smerujú k jeho reprezentačnej bodke. To, že si ju zaslúži tučnú a guľatú, o tom málokto pochybuje. No aká a či vôbec nejaká bude, to je veľký otáznik. Pôjde na MS, keď sa nedostane do Soči? Skončí až na MS, aj keď sa dostane do Soči? Dostane sa vôbec aspoň do jedného kádra? Odpovede nepozná zatiaľ asi ani on sám. Isté však je, že najlepšiu atmosféru prichystá Mirovi na rozlúčku bratislavské publikum v poslednom domácom zápase tohtoročnej KHL.

Naša predpoveď: Miro pôjde proti všetkým konvenciám, skončí iba na klubovej úrovni a za reprezentáciu bude hrať do 42 rokov. Posledný zápas odohrá v súboji o bronz na MS 2017 v Nemeckom Ingolstadte.

2. Zavŕši Peťo Sagan zelený hattrick?

Očakávania na najlepšieho športovca roka 2013 boli v minulom roku veľké. S novým kalendárom na stole menšie rozhodne nebudú. V pomerne slabom roku pre slovenský šport nás najlepšie reprezentoval práve Sagan. Mnohí si jeho úžasnú výkonnosť a suverenitu prekladajú tak, že tretí titul po sebe je pre nich v ďalšom ročníku Tour veľmi pravdepodobný až priam samozrejmý. Bude to však veľmi náročné. Naposledy sa s tlakom vyvíjaným na svoju osobu Peťo vyrovnal po svojom a stal sa prvým obhajcom zeleného trikotu od čias fenomenálneho Erika Zabela. Dva sú dva, ale tri sú tri. Matematika jednoducho nepustí. Náš cyklista tento cieľ berie veľmi vážne a kúpil si byt v Monacu. Na slovenských cestách sa predsa len netrénuje až tak pohodlne.

Naša predpoveď: Peter nás rozradostní. Bude zelený ako bravčová krkovička zn. import z Poľska. A ak nás čírou náhodou nepoteší jeden, tak je tu ešte druhý. 

3. Bude k nám kvalifikačný los na EURO 2016 (do Francúzska) milosrdný?

Keďže sme práve v medzicyklickom období, naše očakávania smerujú v prvom rade k žrebu kvalifikačných skupín na najbližšie EURO (resp. aj k tomu, či v odvete s Gibraltarom strelíme ten vytúžený gól). Vysmiateho Platiniho a jeho kučeravú šticu uvidíme na žrebovacom galapoludní 23. februára v Nice. V posledných dvoch cykloch sme dostali pravdepodobne tie najľahšie skupiny v našej novodobej histórií, čo nám „paradoxne“ vôbec neprospelo. Grécko, Rusko, Bosna a Írsko. Troch z nich (Írsko nie) sme aj vlastnými výkonmi dostali do prvého výkonnostného koša. Milosrdnosti sme si teda užili viac než dosť a obávam sa, že do tretice už toľko šťastie mať nebudeme. Práve naopak. Aké požičiaš, také vráť.

Naša predpoveď: Dostaneme obávaný Gibraltar, čo na jednej strane naznačuje skupinu smrti, no na druhej strane by to znamenalo, že nedostaneme Španielsko, ktoré z politických dôvodov nemôže byť s týmto futbalovým novorodencom v rovnakej skupine. Z prvého koša namiesto toho dostaneme veľmoci, ktoré sme ešte v kvalde neokoštovali, a teda Holandsko, prípadne Talianov na ktorých máme blaho-neblahé spomienky z JAR 2010. Ak z druhého koša nevyfasujeme Maďarov, tak je to už viac-menej jedno, pretože zvyšok je rovnako silný kaliber. Belgicko, Česko, Chorvátsko, Švédsko, Dánsko, Švajčiari, Ukrajina? No vyberte si. Z štvrtého koša Bulharsko, z piateho Island a o ďalšej kvalifikácií sa môžeme začať baviť už toto leto. 

4. Poteší nás v roku 2014 slovenský tenis?

V tejto chvíli je náš tenis presný opak Jaromírovi Jágrovi. Má omnoho viac potenciálu do budúcna, než aktuálnych výsledkov. Máme jedného hráča v stovke a ďalších troch až štyroch, ktorí by do nej mohli preniknúť. Ten jeden je Lukáš Lacko. Do stovky sa vráti Maťo Kližan, ktorý v minulej sezóne klopal na top 20, no potom poslal ku dnu Karola Kučeru a následne išiel rovnakým smerom aj sám. Dosť sa čaká od Andreja Martina, ktorý je náš druhý hráč s krstným priezviskom. Najprogresívnejší je momentálne ale mladý Mečír, čo je vlastne syn starého Mečíra. Miloslav junior ukázal posledné mesiace obrovský pokrok a na novembrovom bratislavskom Ritre si získal mnoho priaznivcov svojím bezstarostným a pestrým tenisom. Večne zamračený otec vo VIP lóži dokonca prvý krát svojmu synovi po jednej výmene verejne zatlieskal. V Davis cupe nás na ceste do playoff čakajú Lotyši, a po nich Rakušania. Nevyspytateľné, no prekonateľné prekážky, pri ktorých smrdí optimizmus. Bolo by pekné vrátiť do NTC svetovú skupinu.

So ženami je to veselšie. Ostatne, rovnako ako v živote. V top 100 je ich krásnych 5 a 80 percent z nich reprezentuje nielen tenisom, ale aj navonok. V minulej sezóne získali titul z úrovne WTA tri naše baby, čo je veľký úspech, ktorý zo zvyšku sveta prekonalo iba nekonečné Rusko. Obdobnú radosť nám urobili dievky vo Fed Cupe, kde ich práve Rusky vyradili pred bránami finále.

Naša predpoveď: Takurčite, že poteší.

5. Dostanú sa Majo Hossa a Zdeno Chára tento rok do Triple Gold Clubu?

Môžu. Jediné, čo na to potrebujú, je zlato zo Soči, potom rýchlo vypadnúť s Chicagom, resp. s Bostonom v prvom kole playoff a následne vybojovať zlato na MS. Ako hovoria v USA, piece of cake. Zaradili by sa do luxusného kolektívu hráčov ako Forsberg, Jágr, Sakic či iní Švédi, Kanadania a Jirka Šlégr.

Naša predpoveď: Zlato z OH problém nebude. No keďže si to chalani rozdajú opäť o ďalší prsteň šampióna NHL, zlato z MS zmeškajú. Po vzore Mira Šatana ukončia predčasne klubovú kariéru, aby sa mohli sústrediť na tú reprezentačnú a svoju zbierku skompletizovať.  

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár