Očakávania svetového fanúšika

03.01.2014 / Martin Petro
Športový svet očakáva, či sa po mundiale budú tešit Pelé s Neymarom, obhajcovia zo Španielska alebo niekto celkom iný. (photo: SITA/AP Photo/Ricardo Saibun-Santos)

Športový svet očakáva, či sa po mundiale budú tešit Pelé s Neymarom, obhajcovia zo Španielska alebo niekto celkom iný. / (photo: SITA/AP Photo/Ricardo Saibun-Santos)

Tému očakávania pre rok 2014 sme rozdelili na dve podobné polovičky. Včera sme mysleli národne, dnes budeme globálne. Nový rok totiž podľa najnovších správ zasiahol aj ostatné krajiny. Za ostnatým drôtom, ktorý nás delí od zvyšku sveta, sa takisto víria sny, fantázie a nádeje. V Botafogu, Kiribati, na Čukotke, v Orechovej Potôni, či v Praze. Obyvatelia Zeme od najväčších podujatí tohto roka určite niečo konkrétne čakajú, len o tom možno ešte nevedia. Posnažíme sa dnes zosumarizovať tie najväčšie očakávania nadchádzajúceho roka, ktoré majú spoločného menovateľa všade vo svete.

1. Dočkáme sa obhajoby na mundiale po 52 rokoch?

Posledných 12 šampionátov sa víťazi striedajú. Posledná obhajoba sa datuje do čias Pelého, keď Brazília s Pelém získala v roku 1958 svoj vôbec prvý titul a následne ho v roku 1962 bez Pelého obhájila. V tom čase mal turnaj o polovicu menej účastníkov, čo však neznamená, že to bolo o polovicu jednoduchšie. Také EURO sa podarilo obhájiť až naposledy, na trinásty pokus Španielom, a to sa prvých 5 turnajov hralo iba skromne, vo štvorici po opici. World Cup okrem kanárikov obhájili už iba Taliani medzi dvoma vojnami. Vyzerá to tak, že na predchádzajúceho víťaza je vždy a všade veľká poľovačka. Každý si chce do majstra zahryznúť, podobne ako Slováci v JAR. Posledných 50 rokov sa obhajca dostal do finále iba dvakrát a ani raz to nebolo európske mužstvo. Navyše, mimo Európy sa zatiaľ nikdy z titulu netešila Európa. Jedinou výnimkou bol rok 2010 a tohtoroční obrancovia titulu, Španieli.

Naša predpoveď: povestnú frázu „získať titul je ťažké, obhájiť ho je ešte ťažšie“ prvý krát uvidíme v denníku Šport od krstného otca skupiny B, ktorým bude šokujúco Ján Pisančin. V predzápasovom štúdiu pred prvým zápasom Španielska v skupine začujeme rovnakú formulku z úst hosťa, Mariána Zemana. Obaja, aj Ander Jano aj Miloš, budú mať pravdu a Španieli šokujúco skončia už v skupine. V šokujúcom trende sa bude pokračovať a v Južnej Amerike - kde zatiaľ vždy vyhrala iba Južná Amerika - sa šokujúco dočkáme prvého víťaza z Afriky, Ázie, alebo Oceánie.

2. Dočkáme sa obhajoby v NHL po dlhých 16 rokoch?

Možno sa čudujete, že sme 52-ročné čakanie na obhajobu zlatej zemegule neokorenili žiadnym pikantným adjektívom a teraz zrazu označujeme 16-ročné čakanie na obhajobu Stanley Cupu za dlhé. NHL mala avšak o dve možnosti viac a datuje už 14 neúspešných pokusov o obhajobu v rade. Posledným úspešným bol v tomto smere Detroit Scottyho Bowmana, ktorý v ´97 a ´98 roku nestratil v dvoch finálových sériach po sebe ani zápas. Nič na tom nezmenil ani Peťo Bondra s Rišom Zedníkom. V tej dobe bolo celkom v móde vyhrávať finále 4-0 na zápasy, stalo sa tak aj v rokoch ´95 a ´96. Odvtedy, až dodnes, sme už našťastie tak jednoznačnú sériu nevideli. Vyzerá to tak, že na predchádzajúceho víťaza nie je veľká poľovačka iba vždy a všade, ale aj v NHL. Preč sú časy, keď dokázali Canadiens, Islanders, Oilers, alebo Maple Leafs získať dva, tri, štyri, či raz dokonca päť pohárov po sebe. Dá sa povedať, že obhajca to má v súčasnosti v NHL zakliate. Za posledných 10 rokov sme videli vo finále iba jediného, až päť krát vyletel už v prvom kole a dvakrát sa mu dokonca nepodarilo dostať ani do playoff.

Naša predpoveď: Kto iný by mohol toto prekliatie prelomiť, ako čarodejník Majo Hossa, ktorému v týchto ťažkých časoch nič nebránilo hrať štvoro finálových sérií za posledných šesť rokov.

3. Dočkáme sa obhajoby v Lige Majstrov po nekonečných 24 rokoch?

Mundial, NHL a teraz aj LM? Vyzerá to, že nás pri očakávaniach opustila invencia, no keď sa na celú situáciu pozriete komplexne, musíte uznať, že je zaujímavé predpovedať, ktorá séria skončí ako prvá a ktorá sa natiahne ako syrové fondy od Hestona Blumenthala. V našich očakávaniach postupujeme vzostupne a Liga Majstrov je súťaž, ktorá z tých najviac sledovaných čaká na obhajcu zrejme najdlhšie, čo do počtu neúspešných pokusov v rade. Je ich momentálne 23. Posledným obhajcom je milánske AC, ktorému k tomu dopomohli holandskí „totalisti“ Van Basten, Rijkaard, Gullit či Carlo Ancelotti. Dnes už sú všetci z nich vyše 10 rokov trénermi, dvaja z nich dokonca vyhrali LM už aj z tohto postu. To len na ilustráciu, koľkože Dunaju medzičasom pretieklo pod mostom SNP. Za posledných 15 rokov sme videli vo finále jediného - samozrejme neúspešného - obhajcu (Manchester United 2008/2009). To už zaváňa skutočnou výzvou; podobnou napríklad tej, keď sa 27 rokov hokejisti z celého sveta márne snažili vyhrať zlato na domácej pôde. Blízko k tomu mal Real na prelome milénia, keď zo 6 ročníkov vyhral 3 a dva razy skončil v semifinále. Tituly bral avšak iba v párne roky.

Naša predpoveď: Bayern vládne. Za posledné Gašparovičovo volebné obdobie bol v 75 percentách všetkých finále. Keby nemal „komplex ManU ´99“ a nenechal si predvlani zobrať ušatú trofej od Chelski prakticky už z náručia, tak je práve teraz na ceste k veľkému hattricku. Také niečo sa naposledy podarilo 70-tych rokoch. Komu? Práve Bayernu. Avšak na titul potrebovali za súpera Borussiu, ktorá má zas naopak komplex z nich. Tento rok vystupujú ako obhajca, zároveň aj ako horúci favorit. V osemfinále ich avšak čaká Arsenal, takže z toho zrejme opäť nič nebude.

4. Dokáže Roger Federer vyhrať grandslam?

Roger Federer, najväčší tenista všetkých čias, dočiahne tento august na Kristove roky. V minulom roku štartoval na 17-tich turnajoch, no vyhral jediný jeden. Nenápadný trávnatý podnik v nemeckom Halle, hrajúci sa týždeň po Roland Garros, keď už majú všetci plné zuby antukovej sezóny. Hneď následne však prehral dva zápasy s hráčmi mimo svetovej stovky, raz na samotnom Wimbledone, čo je „jeho turnaj“ a.k.a. jediný grandslam, ktorý vyhral za posedné tri sezóny. Samotný Rog nepanikári, tvrdí niečo v tom zmysle, že nie každý deň je nedeľa. Avšak tvrdí to dokola už akosi od roku 2010. On sám chce hrať tenis až do Ria 2016, pokojne aj dlhšie, keď ho to bude baviť. Nevidím v tom problém, taký Tommy Haas bude mať 36 rokov a je stále 12-ty hráč na svete. Otázka však bola formulovaná inak.

Naša predpoveď: Jeho najväčšia šanca bude Wimbledon. No odpoveďou je skôr 80 percentné nie, ako 20 percentné áno. Minulý rok nedokázal hráča z top 5 - z ktorej medzičasom sám vypadol - poraziť ani raz. Mal na to 8 pokusov. Vyskakujú si naňho hráči, ktorí ho v kariére zatiaľ ani raz neporazili a upravujú vzájomnú bilanciu na 10-1. Éra rekordov skončila, začína sa boj o prežitie v top 10. Roger má toľko talentu, aby elitnej desine dokázal vydržať až do konca kariéry. A to aj keby chcel skončiť až na OH v Tokiu.

5. Kto bude najväčšou hviezdou na OH v Soči?

Naša predpoveď: Sánkar Fuahea Semi alias Bruno Banani, jediný člen jednočlennej výpravy kráľovstva Tonga. Krasokorčuliarsky tanečný pár z Kirgizska, pri ktorom sa odhalí, že obaja partneri sa pôvodne narodili ako muži. Radoslav Židek. Protestujúca verejnosť. Jaroslav Židek. Putin bežiaci s olympijskou pochodňou. Teroristi, ktorý pomôžu vznietiť olympijskú pochodeň. Samotná Olympijská pochodeň. 25 000 dobrovoľníkov. Vodka. 

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár