Pravda o Erikovi Černákovi

06.01.2014 / Peter Vretenička
Erik Černák (vľavo) a Ondrej Mikula z Dukly Trenčín v slovenskej Extralige. (photo: SITA/Tomáš Somr)

Erik Černák (vľavo) a Ondrej Mikula z Dukly Trenčín v slovenskej Extralige. / (photo: SITA/Tomáš Somr)

„Hrá dobre, ale robí hlúpe, hlúpe chyby. Hlúpe.“ Takto sa vyjadril na Černákovu adresu počas juniorských majstrovstiev sveta jeho spoluhráč Marko Daňo. Fanúšikovia na hokejových fórach boli ešte tvrdší a adresovali mu pomenovania ako poleno, nemehlo či tragéd. Bola nominácia 16-ročného Erika Černáka na svetový šampionát faux pas?

Prekonal Gáboríka

Už dávno sa nestalo, aby najmladší hráč celého juniorského šampionátu pochádzal spod Tatier. Erik Černák sa vo švédskom Malmö stal ešte len tretím 16-ročným Slovákom štartujúcim na takomto podujatí. Pred ním to dokázali len Ľubomír Vaic a Marián Gáborík. Pri svojom debute na MSJ v zápase proti Nemecku mal Černák 16 rokov, 6 mesiacov a 30 dní. Bol teda o 2 mesiace mladší ako Vaic (MSJ 1994) a o 3 mesiace mladší ako Gáborík (MSJ 1999). Stal sa tak najmladším Slovákom v celej histórii juniorských MS.

Sľubný začiatok

Najmladší hráč v drese tohtoročného HK Orange 20 sa presadil gólom už v 4. minúte prvého zápasu sezóny (10.septembra) proti Dukle Trenčín. Počas celej prípravy patril k najlepším obrancom v tíme a vôbec nezaostával za svojimi o tri roky staršími kolegami. Preto nikoho neprekvapilo, keď sa objavil v záverečnej nominácii pre MSJ v Malmö.

V úvodnom zápase s Nemeckom hral Černák jednoducho, efektívne a veľmi kvalitne. Bol jedným z našich najlepších obrancov, ak nie najlepší. Tak dobre hrajúceho 16-ročného hráča som ešte nevidel.

Druhý zápas sa mu nevydaril. Na jeho obranu by som povedal, že na Slovensku sa predsa len ešte nestretol s takýmto vybičovaným a vyhecovaným stretnutím. Zrejme to bol jeho vôbec prvý podobne náročný zápas v kariére.

Navyše obe jeho vylúčenia boli trocha smolné. Černák má 192 centimetrov a pri strete mal ruky z jeho pohľadu v dobrej výške. Bohužiaľ proti nemu stál menší hráč a už tam bol faul aj keď nechcený. V ďalších zápasoch si to už postrážil a nebol vylúčený ani raz.

Konflikt s Daňom

Po druhom zápase na turnaji proti USA vyhlásil Marko Daňo do médií vetu zmienenú v úvode článku. Kritizovať hráčov však môže len tréner. To je základ akéhokoľvek kolektívneho športu. Podobné reči by potom mohol hovoriť na jeho adresu napríklad Miroslav Šatan v Slovane. Takéto reči jednoducho rozbíjajú kolektív. Iróniou osudu je, že Daňo sa nespráva alibisticky len mimo ľadu, ale aj na ľade.

Černákova reakcia

Po Daňovi prebrali iniciatívu aj médiá, ktoré sú, ako vieme, mienkotvorné a preto na internete vyjadroval svoje pobúrenie smerom k Černákovym výkonom aj veľký počet ľudí. V šestnástich rokoch človek ešte iba dospieva a takéto veci mu môžu výrazne zamávať so sebavedomím a psychikou.

Nepochybujem o tom, že chlapci sa počas MSJ dostali na internet. A keď si tam Erik prečítal nepríjemné komentáre na svoju osobu, musel sa psychicky vyslovene zosypať. Je dosť možné, že pri každom striedaní sa mu triasli nohy a bál sa urobiť čokoľvek, len aby to nepokazil. Preto sa už nedokázal tak dobre koncentrovať na hru a nemohol predvádzať také výkony ako počas extraligovej sezóny a z toho vyplynuli aj jeho ďalšie chyby v nasledujúcich zápasoch.

Mimochodom neviem či ste si všimli, ale po každej väčšej chybe Černáka, ho brali po góle v našej sieti donekonečna televízne kamery. Dokonca mám pocit, že mu venovali viac času ako samotnému strelcovi gólu. Ak to bolo premietané aj na kocke na štadióne, vôbec sa nečudujem, že ho Bokroš v zápase s Českom radšej stiahol z priebehu zápasu.

Chyby nerobil len on

Áno, spravil veľa chýb, no povedzme si, kto ich nikdy nespravil? Takéto chyby bežne robia aj skúsenejší a profesionálni hráči. Napríklad aj v zápase s Kanadou obranca Matthew Dumba vyzeral ešte komickejšie. A to má za sebou v drese Minnesota Wild už 13 zápasov v NHL. Akurát Jonathan Drouin Černákovu chybu využil a Stano Horanský len ,,opľul“ brankára.

Ale to, že 16-ročný chlapec robí chyby v zápase proti o 3 roky starším hráčom je asi logické. Po súboji so Švédskom však muselo byť jasné aj menej zrakovo obdareným kritikom, že príčinou nášho vypadnutia nebol náš najmladší hráč.

Spomínate si?

Dodnes si pamätám ako som sa tešil na MSJ 2010. V akcii sa mal predviesť náš veľký talent v obrane Martin Marinčin. A budem úprimný, bol som z neho veľmi sklamaný. Bol vtedy pomalý, nevýrazný a tiež sa od fanúšikov na neho vzniesla vlna kritiky. A kde je dnes? Hrá NHL v drese Edmontonu Oilers!

Erik Černák je o rok mladší, než vtedy Marinčin. Pritom v korčuliarskych zručnostiach takmer vôbec nezaostával za niektorými spoluhráčmi z tímu. Tvrdosťou bol jeden z najlepších. Navyše posledný zápas proti Švédom odohral v útoku, kde mal pár slušných okamihov, vôbec na ňom nebolo vidno, že je obranca, čo len dokazuje jeho kvality.

Spojitosť s Chárom

Černáka spája s Chárom mnoho vecí. Napríklad to, že obaja vyčnievajú svojou výškou medzi rovesníkmi. A oboch v mladosti viedol Ernest Bokroš. Pri Chárovi dokonca vyhlásil, že nemá nato hrať hokej a má sa radšej venovať basketbalu.

Základom úspechu nie je len talent, ale neutíchajúca chuť sa stále zlepšovať. Dúfam, že reakcie médií a fanúšikov túto chuť Černákovi nezobrali. Na turnaji rozhodne nebol preto, aby bol ťahúňom obrany, ale aby nasával skúsenosti a cibril talent, ktorý nepochybne má.

Raz bude ťahúň

Slovensko má v Černákovi veľmi kvalitného obrancu budúcnosti a je iba dobré, že dostal príležitosť aj na týchto MS. Veď vlastne lepšieho obrancu sme už k dispozícii ani nemali. Jeho nominácia bola určite oprávnená a šampionát mu aspoň ukázal, že ho čaká ešte veľa práce, ak chce byť najlepší. Som presvedčený, že o rok či dva bude z neho opora nášho juniorského výberu. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár