Doba bronzová na fínsky spôsob

23.02.2014 / Peter Vretenička
No nevyhrávajte, keď máte takých fanúšikov... (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

No nevyhrávajte, keď máte takých fanúšikov... / (photo: SITA/Jozef Jakubčo)

Hokejisti z krajiny tisícich vodiek majú nevídaný aperitív apetít. Z posledných 6 olympijských štartov majú 5 cenných placiek, z toho 4 bronzové. Tú poslednú si pridali do vitrínky včera, po výhre nad družinou Šťastného potomka. Ich olympijskú dobu bronzovú im slovenský fanúšik môže ticho závidieť. Aké bolo tajomstvo fínskych víťazných oblúkov bronzovej hokejovej moderny v Soči?

Muži v maske

Výnimočný brankári rastú vo Fínsku ako huby po daždi. Preto patrí v NHL k slušnému bontónu, mať v tíme aspoň jedného brankára s označením ,,Made in Finland“. Pochopiteľne bola ich súpiska na tomto poste na olympiáde nabitá - Tuukka Rask, Kari Lehtonen a Antti Niemi. Traja králi, ktorí dokonale vládnu bránkovisku. Pred zápasom si mohli pokojne strihnúť o to, kto bude chytať.

Takých vyrovnaných brankárov nemala žiadna iná reprezentácia. Nie je to žiadne tajomstvo, že bez špičkového gólmana sa veľký turnaj vyhrať nedá. Najmä vďaka famóznym mužom v maske Fíni zvážajú cenné kovy rýchlejšie, ako niektorí Slováci do zberných surovín. A to im ešte na súpiske chýbali Pekka Rinne, Niklas Bäckström, Karri Rämö či Antti Raanta.  

Nedali sa zlomiť

Fíni majú tuhý korienok. Nezlomili ich ani zranenia pred turnajom a ani skutočnosť, že aj proti Američanom mali namiesto dresov na sebe navlečené zástavy. Pozastavme sa ale pri zraneniach, v ktorých stíhali bez problémov konkurovať aj nám. Už pri zverejňovaní pôvodnej nominácie im bolo jasné, že nemôžu rátať so zraneným Joni Pitkänenom a Pekka Rinnem. Aby to ešte nestačilo, po nominácii odpadli kľúčoví centri, Mikko Koivu a Valtteri Filppula. Ďalší center Alexander Barkov sa zranil v priebehu turnaja. Na rozdiel do nás to na hre Suomi nezanechalo stopy. Fínsko má rovnako ako my 5,4 milióna obyvateľov. Avšak ich vzťah k hokeju je oveľa intímnejší ako v našich končinách.

Fanúšikovia

Ich hokejoví priaznivci majú vo svete dobrú povesť. Veď všetci dobre vieme, že komentátor Antero Mertaranta prežíva počas zápasov viacnásobné orgazmy. Fanúšikovia sú na tom podobne. Počas zápasov na tribúne zazriete aj fínskeho Borata (viď obr.). S takouto podporou je radosť hrať. Navyše aj u nás majú veľa priaznivcov. Momentálne koluje na nete fotka Martinky z Turca v drese Suomi.

Multifunkčný Selänne

Kapitán, líder, matuzalem, rekordér, talizman a mnoho ďalších funkcií úspešne zvládal nestarnúci Teemu Selänne. A vytvoril hneď niekoľko rekordov. V súboji o tretie miesto sa stal vo veku 43 rokov, 7 mesiacov a 19 dní najstarším hráčom v histórii hokeja, ktorý skóroval na olympijskom hokejovom turnaji, keďže legendami opradený americký obranca Chris Chelios, ktorý nastúpil v Turíne 2006 vo veku 44 rokov, v talianskej metropole dodržal gólový pôst.

Navyše včera spolu s krajanom Kimmom Timonenom pridali do zbierky štvrtú olympijskú medailu (0-1-3). Vyrovnali tak rekord ďalších šiestich hokejistov. Sú nimi Vladislav Tretiak (3-1-0), Igor Kravčuk (2-1-1), Jiří Holík (0-2-2), Saku Koivu, Jere Lehtinen a Ville Peltonen (všetci 0-1-3).

Jeho prítomnosť v kabíne nosí blonďavému národu šťastie. Spoluhráčom ide príkladom na ľade aj mimo neho. Dokáže udrieť keď sa zápas láme a upokojiť hru keď treba. Aj vďaka nemu bola v tíme dokonalá pohoda, ktorá vyvrcholila nevídaným skupinovým objímaním po víťaznom bronzovom zápase.

Mladá krv

Oproti USA, Rusku alebo Kanade, majú Fíni smiešnu hráčsku základňu. Aj to malo podpis na tom, že v ich šatni sa objavil hokejový Matuzalem. Na druhej strane sú úradujúci majstri sveta juniorov, preto obhospodároval ich šatňu aj olympijský benjamínok, ešte len 18-ročný Alexander Barkov. Fíni geniálne skĺbili veteránov a mladých dravcov. Olli Määttä (19-rokov), Sami Vatanen (22 rokov) či Mikael Granlund (21 rokov) patrili medzi opory tímu. Aj to je signál, že fínska doba bronzová môže pokračovať aj na ZOH 2018 v Južnej Kórei.

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár