Dimitrov, Raonic či iní môžu v budúcnosti vyzvať Djokoviča s Nadalom

05.04.2014 / Štefan Cebro
Grigor Dimitrov má pred sebou skvelú budúcnosť s raketou v ruke. (photo: SITA/AP Photo/Mark J. Terrill)

Grigor Dimitrov má pred sebou skvelú budúcnosť s raketou v ruke. / (photo: SITA/AP Photo/Mark J. Terrill)

Svetový mužský tenis má jasných lídrov v podobe Rafaela Nadala s Novakom Djokovičom. Obaja majú na vrchole rebríčka taký náskok, že ich ťažko niekto v blízkej dobe zosadí. Za nimi je síce zopár starých známych vyzývateľov, ktorí môžu prekvapiť podobne ako Stanislas Wawrinka na Australian Open, ale čaká sa konečne na nové mená, ktoré môže prekvapiť.

Hovorí sa, že v dnešnej dobe, keď potrebujete na vrcholovú hru rovnako skvelú fyzičku ako silu, dozrieva tenisový hráč niekedy okolo 27. či 28. roku, ak nemá supertalent a vôľu ako spomínaní dvaja najlepší tenisti. V rebríčku sa nachádza viacero do 25 rokov, ktorí majú na to, aby sa dostali do elitnej desiatky a možno až medzi päť najlepších tenistov.

Grigor Dimitrov

Mladá kópia Rogera Federera, aj tak ho už nazvali niektoré médiá. Dvadsaťdvaročný Bulhar má všetky predpoklady, aby sa dostal až na úplný vrchol. Má skvelú techniku úderov, výborné podanie. Keď zlepší voleje a hlavne psychiku, bude z neho veľký hráč. Čo-to naznačil už vo viacerých zápasoch. V januári bol veľmi blízko postupu cez štvrťfinále cez Rafaela Nadala na Australian Open. Odohral výborný zápas, v ktorom rozhodli dva tesné tajbrejky. V marci sa dostal na pätnáste miesto rebríčka a stále stúpa. Raz už dokázal zdolať Djokoviča aj Murrayho.

Milos Raonic

Kanadský bombardér nemá v poslednom čase až takú formu ako pred rokom. V 23 rokoch však nie je z jeho strany ešte nič stratené. Musí však zlepšiť kondíciu a voleje. Podanie a forhend má výborné, ale to má napríklad aj John Isner. Ak chce byť Raonic vyššie, potrebuje zlepšenie. V kariére ešte nezdolal Djokoviča, Nadala, Federera, ale napríklad s Murraym to má 3:1. Potrebuje preraziť viac na grandslamovom turnaji, kde bol zatiaľ najďalej vo štvrtom kole. Takisto sa dostal do desiatky rebríčka ATP.

Kei Nišikori

Veľmi zaujímavým hráčom je dvadsaťštyriročný Japonec s výborným pohybom. V roku 2008 ho vyhlásili za nováčika roka na okruhu ATP a odvtedy sa postupne zlepšuje. Jeho grandslamové maximum je zatiaľ štvrťfinále na Australian Open 2012. V osemfinále bol minulý rok na French Open a pred štyrmi rokmi na US Open. Naposledy prekvapil vo štvrťfinále v Miami Federera, s ktorým má bilanciu 2:1. Pred rokom bol v rebríčku na jedenástom mieste a naďalej sa drží v dvadsiatke. Zdolal už aj Djokoviča.

Jerzy Janowicz

Poľský tenista na začiatku kariéry prespával v aute, aby ušetril čo najviac peňazí. Dlho sa musel uskromniť. Prišiel však rok 2013, v ktorom dlháň presvedčil o svojich kvalitách. Na Wimbledone si získal fanúšikov štýlom servis – volej, ktorým to dotiahol až do semifinále. V rebríčku bol na štrnástom mieste a naďalej sa pohybuje na hranici druhej dvadsiatky. V 23 rokoch má veľký priestor na to, aby sa zlepšil a podával vyrovnanejšie výkony.

Možno sa naše tipy nevyplnia, ale z hráčov do 25 rokov vyzerajú práve tieto mena najnádejnejšie. Určite je však viac hráčov, o ktorých budete počuť. Tenisoví odborníci predpovedajú výbornú budúcnosť aj iným. Veľkým talentom je dvadsaťdvaročný Pablo Carreno Busta. Mladý Španiel bol kvôli zraneniu pred dvoma rokmi až na úrovni siedmej stovky. Za dva roky to vytiahol na 65. miesto.

Svetlá budúcnosť sa predpovedá Čechovi Jiřímu Veselému, ktorý začínal minulý rok ako 263. tenista sveta. Momentálne je 67.

Z úplne najmladších hráčov, ktorých výkonnosť môže vyrásť v najbližších piatich rokoch, sa najviac spomína dvojica tínedžerov do dvadsať rokov, ktorá bola jediná v podobnom veku na konci roka v top dvesto. Francúz Lucas Pouille a Austrálčan Nick Kyrgios. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár