Predpoveď je Jasná: Motivovaná Zuzu a odvážna Petra fanúšikov potešia

02.03.2016 / Andrej Fuksa
Veronika Velez Zuzulová počas tréningu v Jasnej. (photo: Marek Mrviš)

Veronika Velez Zuzulová počas tréningu v Jasnej. / (photo: Marek Mrviš)

Dočkali sme sa. Po tridsiatich rokoch zavíta na slovenské svahy svetová špička. Desiatky mesiacov organizátori pripravujú svah, zázemie, ale aj každý detail na lyžiarku akciu desaťročia v našej krajine. Do Jasnej prídu najväčšie ženské esá športu, kde sa medzi tyčky netriafa lopta, ale lyže.

Slovenskí fanúšikovia si ani len nepripúšťajú, že sa naše dievčatá na domácom kopci výrazne nepresadia. Športové úspechy dokážu národ stmeliť natoľko, že by sa aspoň nachvíľu zabudlo na prípadný ťažký volebný víkend.  A to by pri istej výsledkovej konštelácii bola poriadna kuriozita.

Ideme uspieť

Optimisticky asi nikto nepochybuje, že by Slovenky na domácom svahu vyhoreli. V podstate tomu aj tak by môže. Obe budú hnané desať tisícmi hlasov, rapkáčov, trubiek priamo na svahu a ďalšími státisícmi priaznivcov pri televíznych obrazovkách prepínajúcich z volebného štúdia. Za posledný rok sa lyžovanie tak spopularizovalo, že priestor zaslúžene dostáva aj na verejnoprávnej stanici. Pozerajú ho ľudia, ktorí boli pred štyrmi rokmi podobne pobláznení Saganom. A keď nevyhral, nepochopili prečo. A nepochopia ani prípadný neúspech Velez-Zuzulovej, či Vlhovej.

Naše dievčatá si to uvedomujú. Tlak je veľký, ale sú profesionálky a musia sa s ním vyrovnať. Myslím si však, že túžba nezarmútiť slovenských priaznivcov bude väčšia ako ťarcha zodpovednosti. Minimálne u Veroniky Velez-Zuzulovej.

Motivovaná Zuzu, odvážna Petra

Najúspešnejšia slovenská lyžiarka je dostatočne skúsená. Posledné dve umiestnenia mimo pódia síce Veroniku nepasujú do pozície favoritky na top 3, ale práve domáce prostredie by ju tam mohlo potlačiť. Velez-Zuzulová nie je žiadna začiatočníčka. Vie o čo ide, hoci vedela to aj v jej možno najlepšej sezóne 2012/2013. Po premiérových triumfoch vo Svetovom pohári skončila na MS „až“ siedma. Ale povedzme si narovinu: Schladming nie je Jasná.

O niečo iný je už prípad Petry Vlhovej. Jej agresívne poňatie lyžovania si získalo srdcia slovenských fanúšikov. Jazda na 110% s maximálnym rizikom síce Petre túto sezónu priniesli premiérový vavrín vo Svetovom pohári, ale pri jej výsledkoch vidno dva protipóly. Buď žiari (okrem víťazstva dvakrát tretia po výbornom druhom kole), alebo vypadne. Petra sa vždy do trate pustí bez rešpektu a tak, ako sme to mali možnosť vidieť v Crans Montane na ľadovom klzisku a v podstate aj v Štokholme, podcení jej nástrahy a doplatí na ne.

S podmienkami sa neradno zahrávať. Aktuálne, model ALADIN hlási na nedeľu výdatnú nádielku snehu. Podmienky budú náročné nie len preto, že trať sa rýchlo rozbije, nový sneh bude pomalý, ale Jasná má nevýhodu, že vo vyšších polohách býva často hmla. V praxi tieto iľkovské reči znamenajú väčšie riziko chyby. Ak bude problém s viditeľnosťou, nebude to práve voda na Petrin slalomársky mlyn. Vlhová bude chcieť najmä nepokaziť, dôležité bude prvé kolo. Po ňom sa ukáže, na čo reálne Petra v predpokladaných neideálnych podmienkach má. 

Tak kto teda môže vyhrať?

Radovať sa z cudzieho nešťastia sa nepatrí, ale šance našich slalomárok zvyšuje aj zranenie konzistentne jazdiacej Šárky Strachovej. Češka by síce podľa posledných informácií na štarte chýbať nemala, ale zranený sval po páde v tréningu ju môže výrazne limitovať.

V decembri oznámila, že zvyšok sezóny vynechá, pred dvomi týždňami však suverénne vyhrala slalom v Crans Montane. Mikaela Schiffrinová neštartovala v paralelnom slalome v Štokholme, aby sa sústredila na zvyšok sezóny. Inými slovami, chce vyhrať všetky preteky, na ktoré nastúpi. V Jasnej si brúsi lyže na double a minimálne na víťazstvo v slalome je možno najväčšia favoritka. Fakty sú fakty. Schiffrinová sa môže stať prvou lyžiarkou, ktorá keď nastúpi, vyhrá všetky slalomy v sezóne. Americká fenomenálna lyžiarka totiž po svojom zranení nestratila nič zo svojej profesionality, dravosti a elegancie.

Pri Schiffrinovej a Velez-Zuzulovej by sme na pódiu najradšej videli Vlhovú, ale očakávajme tam Fridu Hansdotterovú. Švédka vedie poradie slalomu o 139 bodov a svojimi výkonmi a vzrastajúcou formou si malý glóbus vyslovene pýta. Túto sezónu bola mimo pódia iba raz a aj to skončila na piatom mieste.

Okrem nich je tu aj s formou jazdiaca a zlepšujúca sa Francúzska Noensová, posledná víťazka slalomu, Švajčiarka Holdenerová, alebo Nórka Nina Loesethová, ktorá v ťažkých podmienkach a na nie príliš strmých kopcoch jazdiť vie. 

Predikovať vieme jedno: Motivovaná Zuzu a odvážna Petra slovenského fanúšika určite potešia. Doma je doma. 

Sobotný aperitív     

Pred hlavným nedeľným slalomárskym chodom ponúka Jasná predkrm v podobe obrovského slalomu. Ten pre slovenských fanúšikov možno nebude až tak zaujímavý, ale ktovie. Možno Petra Vlhová s vysokým štartovým číslom vyletí do prvej pätnástky. Raz to už dokázala.

Obrák podľa všetkého bude patriť iným lyžiarkam. Posledné dva preteky vyhrala Nemka Victoria Rebensburgová, ale posledné tri víkendy bola v pretekárskom zaťažení, keďže štartovala aj na Super-G a zjazdoch. Navrch by preto mohla mať Eva-Maria Bremová. Rakúšanka by chcela pretrhnúť sériu troch štvrtých miest. Zvýšila by tak náskok v poradí o malý krištáľový glóbus.

O ďalšej favoritke, Lare Gutovej platí niečo podobné, čo o Rebenburgovej. Švajčiarka žiarila uplynulé víkendy. Hoci v ten minulý dvakrát nedokončila, predtým sa jej podarilo preniknúť na pódium trikrát. Vďaka dobrým výkonom stiahla stratu na Lindsey Vonnovú v súboji o veľký glóbus na zanedbateľných osem bodov. V Jasnej ju s veľkou pravdepodobnosťou preskočí, keďže americká suverénka kvôli zranenému kolenu neštartuje.

Mrzieť to môže najmä mužskú populáciu. Selfíčko s takou krásavicou len tak hocikde neurobíte. Ale zúfať nemusíte. Môžete pristaviť Laru Gutovú, Federicu Brignoneovú, Tinu Weiratherovú, Ninu Loesethovú, Irene Curtoniovú, Mikaelu Schiffrinovú, teda samozrejme až keď najprv vybavíte naše baby. Váš telefón určite nezaplače.

Na záver výzva, ktorú v týchto dňoch počúvate od iných ľudí v inom kontexte, ale dá sa aplikovať aj na víkend v Jasnej: Príďte a užite si to!        

Andrej Fuksa

Andrej Fuksa

Napíš komentár