Jasný manuál fanúšika pre Svetový pohár v lyžovaní

04.03.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Svah pod Chopkom, príprava vrcholí, ide sa do Jasnej! (photo: SITA/Milo Fabian)

Svah pod Chopkom, príprava vrcholí, ide sa do Jasnej! / (photo: SITA/Milo Fabian)

Je to tu. Víkend, na ktorý sme čakali. Tridsať rokov. Najlepšie lyžiarky sveta pricestovali na Slovensko, aby v sobotu a nedeľu v obrovskom slalome a slalome zjazdili Jasnú. My tam budeme, ak chcete aj vy, chytro čítajte Manuál fanúšika. Prečo ísť, ako sa tam dostať, čo tam robiť, čo si so sebou vziať a na čo pri balení ani nepomyslieť. 

Prečo ísť?

Ako to, že Prečo? Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní je hravo Top športové podujatie roka na Slovensku. O tom nie je pochýb, mali by sa ho takmer povinne zúčastniť nielen fanúšikovia lyžovania, ale akíkoľvek športoví nadšenci. MS v hokeji budú v Rusku, ME vo futbale vo Francúzsku, Olympiáda v Riu. Na svetovom pohári v hokeji nemá Slovensko ani vlastný tím. Neváhajte ani minútu, ak ste si aj nevybavili voličský preukaz, stihnete sa do Jasnej dostaviť takmer z ktorého koľvek kúta vlasti aj po rannom akte vo volebnej miestnosti v sobotu. O nedeli ani nehovoriac. Tak neseďte doma, na Eurosporte bude lyžovanie aj o týždeň, či o mesiac. Ale nie tak blízko, na dosah ruky.

Ako sa tam dostať?

Akokoľvek, je najjednoduchšia odpoveď. Vlakom, autom, autobusom. Bicykel neodporúčam, je ešte zima a klzko. Stačí do Liptovského Mikuláša, odtiaľ vás na tvár miesta dopraví kyvadlovka. Vyráža z autobusovej stanice v Mikuláši, tú nájdete hneď, keď vystúpite vlakom. Keby ste boli pohodlní (ako ja), pôjdete autom. Aj to môžete zaparkovať na záchytnom parkovisku a krátky dojazd na miesto urobiť hromadnejším prostriedkom. Jeden autobus dopraví na miesto viac ľudí, ako desať áut, bude to tak oveľa lepšie pre všetkých. Aj pre lesy. Aj pre vás, ak budete prespávať v Mikuláši, môžete si v sobotu dať na kopci aj poldeci ;) 

Čo tam? 

Ak si myslíte, že v Jasnej sa začne v sobotu súťažou o 10:30, na druhé kolo sa bude treba nudiť do pol druhej a v nedeľu detto, ste na ešte väčšom omyle, ako politickí a športoví prognostikátori. Bude to tam Ž-I-Ť, žiť. Len sa pozrite na mapku, jeden Stage vedľa druhého. Navyše, lanovky budú mať predĺženú premávku, budete tam môcť samozrejme aj lyžovať. Samozrejme, nie na trati kde budú postavené bránky pre pretekárky, ale to snáď prežijete. Detaily nájdete na stránke podujatia. 

Zábava bude zabezpečená, aj keby vám nestačil pohľad na preteky, krásne okolie a pretekárky. DJ-ovia, televízia JOJ, Go Zuzu Stage, Fun rádio dohoda, jedno lepšie ako druhé. Nudiť sa nebude nikto, neexistuje. Priam si myslím, že to dokážem garantovať, akože sa Bohumil volám a mal som vo štvrtok meniny.  

Čo si vziať?

Určite preukazy. Občiansky, zdravotný, voličský. Voliť bude možné aj v Jasnej, volebná miestnosť s urnami bude pripravená. Ja svoj voličský preukaz mám a právo spočítať to politikom s radosťou využijem.

Ide sa na hory, na žabky zabudnite. Dobrá obuv, teplé oblečenie, SHMU predpovedá na nedeľu sneženie. Boli ste varovaní. Zahreje vás síce bársčo z gastrozóny, PNku vám ale nikto nepreplatí. Myslite na to.

A propos, gastro. Nebude tam možná platba kartou, prineste si so sebou peniaze. Eurá. Uznajte, bude trápne hľadať medzi ľudmi kamošov s prosbou, či vám nepožičajú. Zariaďte sa. A nezabudnite na lístky, ak ste medzi tými šťastlivcami, ktorí ich získali. 

Prineste si aj foťák na selfíčka. Minimálne v mobile. A poriadne ho používajte. Nech je Facebook aj Instagram plný krásnych záberov. Hešteg #Jasna2016, skúsime? Môžme aj najlepšej fotke, ktorú pod tým hashtagom nájdeme, niečo drobné doručiť. Ja ich urobím neúrekom, keď budete chcieť, pokojne aj s vami. Len nepočítajte, že pomôže v súťaži :) 

Na čo zabudnúť?

Sklené fľaše, pyrotechniku, dáždniky-iky-iky, horľaviny. Psíkov tiež radšej nechajte doma. Na drogy a zbrane ani nepomyslite! Ideme sa zabávať dovolenými prostriedkami. Dopovať budeme endorfíny, ktoré majú fanúšikovia radšej ako alkohol. Pocit z výhry! Alebo aspoň fantastického zážitku. 

Vidíme sa v Jasnej!

Verím, že vám už je všetko jasné. Tak šup-šup po práci sa chytro zbaliť, nasadnúť do prevážadla a vyraziť.

Nás tam bude viac, okrem telovýchovného vedúceho aj Nikola, a pokiaľ sa nič nepredvídateľného nestane, aj sám Samo Marec (toho času na hosťovaní v Denníku N). Minimálne. Neviem, ako vy, ja sa veľmi teším. Vidíme sa v Jasnej, priatelia! 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár