Videl som naživo Mikaelu Shiffrinovú

08.03.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
 (photo: )

...a jedného dňa sa tak budem môcť pyšne vyjadrovať pred svojimi vnúčatami. Američanka môže byť pre svoj šport rovnako historickou osobnosťou, ako Wayne Gretzky pre hokej, či Tiger Woods pre golf. 

Mikaela na svahu

To dievča má len dvadsať rokov, no už roky, ROKY, si ide svoju vlastnú lyžiarsku ligu. V nedeľu v Jasnej všetkým ukázala, ako.

Netrénované oko diváka nemôže v reálnom čase pri pohľade na kopec vidieť a vedieť, či, ako a prečo lyžuje jedna slalomárka rýchlejšie, ako druhá. Preto tikajú počas celej jazdy sekundy na obrazovkách a tri medzičasy napovedajú ako sa komu darí. Rozoznať sa dajú evidentné chyby, vyhodenie z rytmu. Plynulé jazdy ale v podstate splývajú. Aj preto je ťažko pochopiteľné, ako mohla druhá štartujúca v prvom kole slalomu naložiť poľu najlepších jazdkýň točivej disciplíny takmer dve sekundy. Počas jazdy, ktorá trvala len minútu. 

Po prvých dvoch štartujúcich tak bolo jasné, že o prvom mieste v nedeľňajšom slalome sa pochybovať nebude. Obe Slovenky sa výborným prvým kolom zaslúžili o napätie až do konca, no napätie po dojazde Veroniky Velez Zuzulovej do cieľa druhého kola vlastne skončilo. Mikaela Shiffrinová pridala k náskoku z prvého kola pohodlne ďalšiu polsekundu, náskok takmer 2,5 sekundy je v športe, v ktorom rozhodujú stotiny sekundy enormný. 

Je výnimočná. Nevyzerá väčšia, silnejšia, svalnatejšia, ako súperky. Lyžiari ale vedia, že sa odlišuje technikou. Od malička. Je schopná - podľa internetových longformov skúmajúcich už roky príčiny jej fenomenálneho úspechu - robiť slalomárske oblúky inak, ako všetky ostatné ženy na trati. Nasadiť do nich skôr, vyhnúť sa tlaku na spodnej lyži a niekedy nerovnému súboju s gravitáciou. Ona diktuje snehu a kopcom, nie kopce jej. Má ich pod kontrolou. 

Mikaela medzi novinármi

Možno ešte prekvapujúcejšie je, že pod kontrolou má aj vlastnú hlavu. Mal som možnosť sledovať jej reč - a reč jej tela - počas a po pretekoch v nedeľu. Nechcelo sa mi veriť, že sa pozerám na dvadsaťročné dievča. Jasné, Svetový pohár jazdí štvrtý rok, vyhrala desiatky pretekov, už je to pre ňu pomaly rutina. Aj tak ma ale šokovala vyrovnanosť, s akou odpovedala na každú otázku, a zmysel, aký jej odpovede dávali. 

Sezónu jej preťalo zranenie kolena (a ak sa nemýlim, na pravom nosí stále pod kombinézou oporu), mala podľa vlastných slov čas pripraviť sa na udalosti a otázky, ktoré budú nasledovať po návrate. Aj na fakt, že malý glóbus pre víťazku slalomu zrejme nezíska.

Získala ho práve v Jasnej Švédka Hansdotterová, no nepoznali by ste to na nej. Spackala prvé kolo a hoci si v druhom polepšila, Švédka sa z úspechu priamo na trati ani neradovala. Zbalila sa a nebolo jej. Shiffrinová jej na tlačovej konferencii výhru v sezóne dopriala. Doslova povedala, že si to Švédka zaslúži. Nielen za to, ako jazdila počas sezóny ale aj preto, že je dlhodobou skvelou jazdkyňou a mala by mať na poličke doma trofej, čo jej do konca života bude pripomínať športové úspechy. Dopriali by ste tak vy podobný úspech hlavnému konkurentovi? 

Mikaela tlieskala aj úspechu Veronike Velez Zuzulovej a oceňovala, že vďaka konkurentke zo Slovenska zažili slalomárky možno najzaujímavejší týždeň v sezóne. Mal som z nej pocit, že si váži, kde je, ako sa tam dostala a čo sa okolo nej deje. Čakal by som podobný prístup od veterána na vrchole kariéry, alebo aj tesne po ňom. Nie od nedávno ešte tínedžerky. Rozumie médiám, vie, že úsmev a profesionalizmus jej pomôžu získavať fanúšikov a posilnia jej legendárny status.  

Mikaela v histórii

Slalom vyhrala devätnásťkrát. Tie čísla budú ale len pribúdať, narastať a jej priezvisko pribúdať v knihách rekordov pri ďalších a ďalších zápisoch. Už teraz je dvojnásobnou majsterkou sveta a olympijskou víťazkou v slalome. Americkú plnoletosť (21 rokov) oslávi až nabudúci týždeň. Vlastne je ešte "všetko" stále len pred ňou. 

Ak sa dokáže vyhnúť podobným zraneniam, aké sa jej nevyhlo v práve sa končiacej sezóne, môže a zrejme aj bude dominovať ženskému alpskému lyžovaniu najbližších desať rokov. Počas nich nazbiera medailí a glóbusov, že bude potrebovať na ich uskladnenie letecký hangár. Preháňam, no možno nie oveľa.

Mikaela Shiffrinová sa môže stať najlepšou lyžiarkou histórie. Ak sa jej to podarí, budem môcť svojim vnúčatám pyšne hovoriť, že som ju kedysi dávno videl pretekať dolu Chopkom v Jasnej na vlastné oči. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Napíš komentár