Svetový pohár by sa mal do Jasnej vrátiť A.S.A.P.

09.03.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Nedeľná panoráma. (photo: Denis Bohumil Schvarcz)

Nedeľná panoráma. / (photo: Denis Bohumil Schvarcz)

Najlepšie svetové lyžiarky sú po týždni v Nízkych Tatrách už doma, domáci borci a borkyne ešte dnes odjazdia majstrovstvá republiky v obrovskom slalome a hlavný event sezóny alpského lyžovania na Slovensku bude definitívne ukončený. Po víkendovej skúsenosti z Jasnej som presvedčený, že by sa Svetový pohár mal na Chopok vrátiť čo najskôr.  

Kristínka by mala dnes

Keď bol podobne dôležitý svetový pretek na Slovensku, Kristínka Petra Nagya ešte možno žila. Alebo bola len tesne po tragickom páde, dnes by totiž mala už o tridsaťdva roky dlhšie vlasy. Veľmi veľa v živote človeka, celá večnosť nielen v živote športovca, ale aj fanúšika. V polovici osemdesiatych rokov minulého storočia sa zišla elita zjazdového lyžovania na Slovensku naposledy. Pradávno.

Aj preto bol víkend v Jasnej testom. Príležitosťou dokázať, že slovenské stredisko má aj na trvalejšie, ako len výnimočné miesto v kalendári. Dávam desať hviezdičiek z desiatich, celkom určite sa z pohľadu fanúšika, ale aj zástupcu médií podarilo na výbornú. 

S otvorenými ústami

Priznám sa, záver druhého kola nedeľného slalomu som pozeral zasnežený v cieli s otvorenými ústami. Predstavenie, ktoré sa odohralo predpoludním na kopci pred tisícmi divákov bol ako z filmového scenára. Dobre, Mikaela Shiffrinová si v prvom kole vyjazdila nedostižný náskok, hneď za ňu sa ale dostali dve Slovenky. Finálové kolo teda bolo zaujímavé a napínavé úplne celé. Do poslednej sekundy. 

Hokejovú atmosféru pripomínali najmä diváci. Hokejovú tak spred desiatich rokov, keď Slovensko patrilo k svetovej špičke. Slalomárky sa na dohľad davom zjavili približne po polovici jazdy, každú jednu, ktorú na vrchu kopca v zákrute zbadali, privítali mohutným zvolaním. Stavím sa, že v televízii to tak dobre počuť, nebolo, naživo to bola jednoducho paráda. Ešte aj z reproduktorov hrala vždy pesnička z krajiny, z ktorej pochádzala jazdkyňa rútiaca sa do cieľa. Švédkam ABBA, Kanaďanke Bryan Adams, Shiffrinovej Bruce Springsteen. Našim Elán. 

Aj keď Petra Vlhová nedokázala v druhom kole potvrdiť pódium, zožala obrovské ovácie. Doslova o niekoľko sekúnd sa vo vetrom zvírenom snehu v zákrute na kopci objavila Veronika Velez Zuzulová. Scéna ako z rozprávky. Zdanlivo neprekonateľný hluk tribún zosilnel. Po dojazde na treťom mieste si Slovenka ľahla na sneh a už len mávala, usmievala sa a .. potláčala dojatie.

O minútu a pol bola v cieli aj Američanka, game over. Žúr ale pokračoval, ešte dve hodiny po pretekoch bola Jasná plná fanúšikov, využívali možnosti zábavy, ktoré mali nachystané cestou dolu kopcom.

Podobnú atmosféru som zažil len v Zakopanom pred vyše desiatimi rokmi, keď hrdina poľského národa Adam Malysz lietal ako Batman so Supermanom dohromady. 

Iní a zároveň dokonalí

Ako som krátko naznačil v pondelkových Hospodárskych novinách, keď organizujete podujatie, ktoré je vlastne testom vašich schopností, musíte dokázať dve veci. Odlíšiť sa a zvládnuť všetky detaily. Oboje organizátori v Jasnej dokázali. 

odlíšiť sa znamenalo sústrediť svoju pozornosť na lyžiarky. Ony boli najdôležitejším elementom, jadrom, okolo ktorého sa točilo všetko dôležité. Preto som so záujmom sledoval ich reakcie. Zdali sa mi až očarené. Pozornosťou organizátorov, napríklad pri otváracom ceremoniáli v Demänovskej jaskyni, či krásnymi umeleckými fotkami zdôrazňujúcimi ich ženskosť pre potreby žrebovania štartových čísel slalomovej súťaže, ale aj pozornosťou médií. Anglicky hovoriaci novinári v media centre spomínali, že záujem médií o slalom žien bol na Slovensku nebývalý.

Celkom určite boli očarené atmosférou - naozaj sa nestáva na každých pretekoch, že na štarte počujú fanúšikov zdola povzbudzovať. Ani, že úplne každá je po dojazde oslavovaná ako hrdinka dňa. Resi Stieglerová zavrtela od radosti v cieli zadkom (aj keď skončila 24.), Japonka Emi Hasegawaová sa dlho usmievala od ucha k uchu (skončila 14.), o pocitoch našich, či víťazky Shiffrinovej ste už určite čítali. 

Mal som pocit, že aj všetky detaily, ktoré boli potrebné pre úspešné zvládnutie akcie, boli vychytané. Logistika, organizácia dopravy a pohybu fanúšikov na mieste, atmosféra (a angličtina) Slava Jurka, úprava trate, sprievodný program, počet dobrovoľníkov, servis pre novinárov, prezentácia na sociálnych médiách, a tak ďalej, a tak podobne. Ľuďom neprekážalo, že sa v sobotu kvôli vetru nejazdilo, nedeľu nepokazilo ani husté sneženie a pondelok bol za odmenu. 

A.S.A.P.

Netuším, ako budú hodnotiť víkend vo FIS. Čudoval by som sa ale, keby ho ohodnotili výrazne inak, ako ja vyššie v texte. S návratom podujatia do Jasnej to ale úplne jednoduché nebude. Počet slalomárskych víkendov je obmedzený na 10 - 12 v sezóne, lyžiarskych stredísk dostatok. Veľké krajiny a tradičné dejiská v kalendári byť musia, niektoré zas aj (najmä) kvôli partnerom a príjmom z televíznych prenosov.

Napriek skvelému dojmu, ktorý Slovensko vo svetovom lyžovaní zanechalo, asi nie je reálne, že sa do Jasnej SP vráti hneď o rok. Mal by sa ale vrátiť A.S.A.P.. A pokiaľ budú Slovenky jazdiť, ako jazdia - čo je v prípade Petry Vlhovej možné ešte pokojne aj na desať rokov - aj úplne pravidelne. Povedzme každé dva roky. Jasná dokázala, že na to má.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

Napíš komentár