Tímy zabojovali o krajské kolo Coca-Cola Školského pohára

18.04.2014 / Lukáš Kendra
 (photo: )

Ešte viac ako mesiac ostáva do Majstrovstiev sveta vo futbale v legendárnej  Brazílii. Tak ako sa tridsať dva tímov pripravuje na najväčší sviatok roka, tak sa aj chlapci a dievčatá z celého Slovenska pripravovali počas zimy na ďalšie zápasy Coca-Cola Školského pohára. Počas prvých dvoch aprílových týždňov súťažili o miestenky do krajských kôl. Dovedna sa tak môže tešiť 28 dievčenských a 32 chlapčenských tímov z ďalšieho postupu a sú už len krok od vysneného finále.

Suverénnym postupujúcim v dievčenskej časti sa na východe stali dievčatá zo ZŠ Nejedlého zo Spišskej Novej Vsi. Tie deklasovali súperky rozdielom triedy v pomere 10:0. Brankárka tímu Timea Gyomraiová nemala prakticky, čo chytať: „Sme trocha sklamané, že pricestovalo len jedno družstvo. Bol to pre nás veľmi ľahký súper a vyhrali sme vysokým rozdielom. Treba však oceniť snahu dievčat. Tešíme sa na Trebišov a veríme že im vrátime prehru z minulého roka.“  Ich súperkami v krajskom kole budú už spomínané trojnásobne víťazky školského pohára zo Základnej školy Gorkého z Trebišova. Aj dievčatá z tejto školy si uvedomujú, že sa tým zopakuje minuloročné finále: „Školský pohár hrám už po tretí krát a vždy sa na zápasy veľmi teším. Regionálne kolo nám tento rok dalo zabrať. Prvý zápas sme síce zvíťazili 4:0 nad Sečovcami, ale bolo to na veľmi mokrom a šmykľavom teréne. Proti Michaľanom sme sa už dostali do tempa a dali sme im sedem gólov. Škoda, že sme aj raz inkasovali. Vieme, že najbližšie nás čakajú dievčatá zo Spišskej. Budeme sa o to viac snažiť, aby sme postúpili na celoslovenské kolo.“ Uvidíme teda, ktorý z tímov nakoniec uvidíme v celoslovenskom finále.

Už tradične je výrazne vyšší počet chlapčenský tímov. Ako každý rok aj tento sa predstavili viacerí mládežnícky reprezentanti. V drese Základnej školy Kľačno sa predstavil reprezentant do 15 rokov Jakub Kudlička, ktorý bol aj kapitánom výberu:  „Od začiatku až dokonca sme jasne dominovali. Súperom sme nedali absolútne žiadnu šancu a nasúkali sme im 24 gólov. Už sa tešíme všetci na ďalšie kolo.“ Minuloroční víťazi zo Žiliny nebudú tento rok obhajovať triumf.  Solídne ich zatiaľ zastúpila ZŠ s MŠ zo Závodia. Tam sa výbornými výkonmi blysol reprezentant do 16 rokov Šimon Štefanec, ktorý v januári zbieral skúsenosti na turnaji v Malajzii: „Regionálne kolo sme hrali v Štiavniku na živej tráve. V každom zápase sme strelili minimálne tri góly a boli od súpera lepší. Hrali sme s veľkou chuťou a ľahkosťou. Na krajské kolo postupujeme len s tými najvyšším ambíciami.“ Coca-Cola Školský pohár je veľkou výzvou nielen pre futbalistov a futbalistky, ktorí ho hrajú vo voľnom čase, ale aj pre tých, čo chodia každý deň na tréning. Dôkazom toho je ZŠ Kalinčiakova v Bratislave, ktorá ani v regionálnom kole nešetrila zbraňami a postavila na ihrisko až osem mladých Slovanistov: „Hravo sme si poradili proti spojenej škole. Problém nám nerobili ani futbalisti zo Senca a tak sme v celku ľahko postúpili ďalej. Chceli by sme sa pobiť o miestenku do slovenského finále. Uvidíme ako to v máji nakoniec dopadne,“ podelil sa o svoje dojmy Dávid Kočík. Ten minulý ročník ešte odohral  pohár za Spišskú Novú Ves. Avšak v lete zmenil pôsobisko tak môže strieľať góly za novú školu.

Ďalší miniturnaj sa uskutočnil v Drietome pri Trenčíne. Družstvo z Myjavy sa do Drietomy nedostavilo, o to ľahšiu úlohu mali žiaci zo ZŠ Novomeského z Trenčína, ktorí hladko vyhrali obidva zápasy. Súperov zo ZŠ Lúka porazili 7:0 a žiakov z domácej ZŠ Drietoma zdolali tiež rozdielom triedy 6:1. Posledný súboj domácich proti ZŠ Lúka bol relatívne vyrovnaný, ale na postupe žiakov z Trenčína to už nič nezmenilo.  „Hralo sa nám dobre a sme radi, že sa nerozpršalo. Súperov sme porazili veľkým rozdielom a verím, že sa nám v Coca-Cola Školskom pohári bude takto dariť aj naďalej. Tešili sme sa aj na zápas proti Myjave, ale za hladký postup do tretieho kola sme vďační,“ dodali na margo víťazstva úspešní hráči z Trenčína.

Aj hráči zo ZŠ Školská z Dunajskej Lužnej veľmi dobre zvládli druhé kolo, ktorí vďaka víťazstvu v náročnej skupine postúpili do tretieho, krajského kola. Vyrovnaný zápas odohrali hneď s prvým súperom, keď remizovali 1:1 so žiakmi ZŠ Tomášov, okres Senec. Za kratší koniec ťahali aj dve bratislavské školy ZŠ Železničná a ZŠ Dudova. „Sme radi, že sme napriek aprílovému počasiu všetky zápasy zvládli a postúpili do ďalšieho kola. Najmä víťazstvo nad ZŠ Dudova sa nerodilo ľahko, ale dali sme viac gólov ako súper a to sa počíta,“ povedali šťastní hráči z Dunajskej Lužnej.

Krajské kolá sa začnú hrať presne mesiac pred začiatkom svetového šampionátu v Brazílii. Do finále postúpi osem najlepších chlapčenských a osem dievčenských tímov. Finále bude koncom mesiaca v Národnom tréningovom centre v Senci. Viac informácií, vrátane vyžrebovania tímov a priebežných výsledkov, nájdete na webovej stránke  www.skolskypohar.sk, alebo na Facebooku: http://www.facebook.com/SkolskypoharSk.

Lukáš Kendra

Lukáš Kendra

Napíš komentár