Bude to Pasia! La Passion!

20.12.2015 / Sprievodca v Paríži
Eiffelovka, symbol Francúzska. (photo: SITA/AP Photo)

Eiffelovka, symbol Francúzska. / (photo: SITA/AP Photo)

Prvýkrát v novodobej histórií mladého Slovenska budú fanúšikovia masovo najobľúbenejšieho športu - futbalu - spoločne vo veľkých počtoch fandiť sami sebe. Teda vždy si fandíme, ale teraz to tak bude doslova. Budeme si totiž fandiť aj navzájom. Je to jedinečná šanca pre pravoverných Slovákov ukázať svoju národnú hrdosť, mentalitu, dobrosrdečnosť, ale najmä pravú slovenskú zábavu. Je sa na čo tešiť.

Francúzsko má naozaj všetko

Francúzska kultúra, hudba, umenie, móda, ale aj história. Francúzsko má naozaj všetko. Je to krajina s krásnou a rôznorodou prírodou. Jeden filozof sa rozhorčoval pri myšlienke, aké je nespravodlivé, že Francúzi majú všetko: "Francúzska príroda je úchvatná, majú oceán, aj veľhory Alpy, lesy aj šíre zelené plány, teplé Azúrové more, pláže, ale aj úrodné polia, viniče, ovocné sady, záhrady, bralá, útesy, ostrovy... veď to všetko si ani nezaslúžia!" A v tom ho doplnil druhý filozof: "Ale majú ešte niečo, čo si zaslúžia. Samých seba - Francúzov."

Francúzi sú známi svojou nechuťou komunikovať po anglicky, ale počas takéhoto veľkého eventu sa menia na veľmi príjemných hostiteľov a radi Vám poradia smiešnou, ale vskutku dobrou angličtinou. Naposledy na Majstrovstvách sveta vo futbale 1998, zvládli všetko bravúrne a nakoniec aj víťazne. Čo viem, tak Champs-Elysées je špinavá od osláv ešte doteraz, jedine žeby taká bola vždy.

Vive la cuisine Française, nesmieme zabudnúť na spevavú francúzsku kuchyňu. Tá si zaslúži samostatný odsek. Ohlala, Slovákom veľmi vyhovuje,  je často dostatočne mäsitá, ale vždy dobre ochutená a nakorenená. Žiadny slovenský suchý králik. Ja mám najradšej kohúta na víne (le coq au vin), ale aj francúzsky guláš (le boeuf bourguignon - varí sa 4 hodiny vo víne), hovädzie steaky alebo cochon ušká. Ale aj zdravých a najmä chutných jedál je neúrekom. Svetoznáme žabičky (cuisses de grenouilles) alebo slimáčiky (les escargots). Každý región (je ich až 27) dakedy aj department (96) má svoje vlastné špeciality, určite si nechajte poradiť a ochutnajte ich. Odporúčam tiež plody mora, 300 druhov syra a samozrejme biele aj červené vína, ktoré sú ďalšou výkladnou skriňou Francúzska. Tvrdé si však je nutné zobrať z domu, Francúzi najradšej pijú žltý Ricard ktorý miešajú vodou (nechutné), v dedinách sa dá nájsť aj klasický calvados. Čo sa týka piva, pomer kvalita-cena tiež nie je presvedčivý. Preto odporúčam si zobrať aj vlastné pivné zásoby, len nie 3 pivá v jednej PET fľaši, to by kráčajúc dole boulevarom na vás Francúzi... proste sa to nehodí.

Futbalisti nejdú na výlet

Vo Francúzsku je toho mnoho, ale pre tentokrát tam naši futbalisti určite nejdú na výlet. Očakávania, aj keď sa to nahlas ešte poriadne doteraz nevyslovilo, sú veľké. Ale o tom nabudúce.

Na taký neobyčajný výlet tam však budúci rok pôjdeme my, radoví fandovia. Ideme to tam ovládnuť, ukázať sa, aby nás bolo konečne počuť. Budeme primerane hluční a budú nás šíky, nech aj rozmaznaní Frantíci, triezvi Rusi či bielokoží Angláni vidia, že aj my sme tu!! Ževraj nás podceňujú, dokonca neberú vážne?! No veď uvidíme, na to sme zvyknutí a berieme ako výhodu. Ale občas sa aj my chceme cítiť veľkí a dôležití.

Slováci majú radi svoju krásnu krajinu, a ešte radšej sa ňou hrdia. Neviem, či inému národu tak záleží a zaujíma sa o to, ako vnímajú jeho krajinu v zahraničí. Ak sa nachádzame mimo rodnej hrude, vždy chceme zistiť či cudzinec vôbec vie, že nejaké Slovensko existuje. Často sa stáva, že dotyčný odkundes sa len pekne usmieva a nemo pritakáva,  poprípade prejavuje milé prekvapenie ak zistí, že sa jedná o bežnú západnú civilizáciu a že nebývame na stromoch. Vtedy ma vždy tak jemne pichne pri srdci a uvedomím si tu našu geografickú malosť. Len nebuďme malí aj inak. Avšak ani vyvyšovanie sa nám vonkoncom nehodí. A už vôbec nie - typ anglický horenos. Lord-majster sveta, naposledy v 1966 -> 50! rokov dozadu! zobuďte sa čajíčkári. Rusi sú Rusi a prinajhoršom Anča Dlaňová byť musí! Možno aspoň tí Walesania sú sympatickí, ale tých ešte nikto nikde nevidel. Vyzerá to však, že sa doplavia podomácky zbúchanou plťkou cez Keltské more a po rieke Garonne až do Bordeaux. Aj tak si ich nikto nevšimne, jedine podľa premočených gumákov... Ale my Slovač, nechceme byť nafúkaní ani bohorodí a už vôbec nechceme byť neviditeľní.

Ideme sa ukázať

Takže milí bratia a sestry, ideme sa ukázať. Ale nie tak ako sa ukazujú mladé pipinky v nákupných centrách. Francúzov módou my len ťažko zaujmeme. Ideme sa ukázať Európe, svetu, nech si nás konečne všimnú v plnej kráse. Ideme tam, budú nás tisíce, ukážeme tú krajšiu tvár Slovákov. Milých, usmievavých, nekonfliktných, tancujúcich, spievajúcich a snáď aj radujúcich sa. Budeme sa radovať zo života, futbalu,  dobrej partie,  nových zážitkov, kamarátstiev, súdržnosti a potom príde aj tá radosť najkrajšia, radosť z víťazstva! Slovenskooooooooooo!

Vo Francúzsku nás teda čaká veľa milých radostí a prekvapení. Bude to “La passion” a Sprievodca v Paríži a jeho tím ťa na tento nezabudnuteľný zážitok Le grande Rendez-vous pozýva.

Sprievodca v Paríži

Sprievodca v Paríži

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár