EURO 2016: Sme odsúdení na úspech!

03.01.2016 / Sprievodca v Paríži
Martin Škrtel povedie Slovensko na Paríž. (photo: SITA/Milo Fabian)

Martin Škrtel povedie Slovensko na Paríž. / (photo: SITA/Milo Fabian)

Predikcie, predpovede a novoročné príbehy, čo si nikto nepamätá

Každoročne v tomto čase čítam ekonomicko-politické predikcie najpovolanejších amerických žurnalistov. Tí sú úspešní asi ako naši meteorológovia, keď predpovedajú silvestrovské oteplenie či biele Vianoce. Samozrejme, niekedy sa aj trafia, napríklad tvrdia že na Slovensku vyhrá voľby Fico... Hrdia sa spätne koľko toho predpovedali, ale v skutočnosti sa triafajú  trocha viac ako je obyčajná štatistika iba v jednom obore. V športe. Ale ani tam to nie je terno. Napríklad tipovali, že India vyhrá MS v krikete (vo finále pred 90 - tisíc spiacimi divákmi v súboji organizátorov tesne vyhrala Austrália nad Kiwis). Druhá možnosť je, že si tipnú, že MS v ragby vyhrá Nový Zéland alebo Tour de France 2015 vyhrá Froome, thank you captain obvious alias americký športový odborník.

Futbal je spravodlivá hra

Futbal je najtipovanejšia športová udalosť, keď v tridsiatich rokoch dvadsiateho storočia predstihla dostihy. Je spravodlivá vďaka deväťdesiatim niekedy aj 100 minútam hrubého času a sedem metrovej bráne. Kvalita sa proste časom prejaví a lopta si cestu do veľkej brány nájde. Preto je prediktívnejšia a celosvetovo viac tipovaná ako taký hokej, kde každý odraz relatívne malého puku zaváži. Vo futbale lepší vyhráva. Oveľa častejšie. Aj vo futbale sa občas prejaví šťastný deň a jediná strela z 35 metrov zapadne do šibenice. Ale aj to šťastíčko sa kotúľa smerom k lepšiemu. Samozrejme aj lepší tím môže raz za čas prehrať. Výnimka potvrdzujúca pravidlo, lopta je guľatá. Dosť už klišé. Chcem len podotknúť, že predpovedať finálový turnaj vo futbale nemusí byť vecou náhody. Závisí, kto predpovedá.

Mesiac pred svetovým šampionátom predpovedali víťazstvo Brazílie na MS 2014 takmer všetci bankári, ale Neymara kopli do trtáča, Thiago Silva stál v semifinále pre trest a Nemci  sa zľutovali až v druhom polčase. Futbal vraj nie je iba o peniazoch, asi preto vyhrala nemecká disciplinovaná mašina s typickými dederónmi Khedirom, Özilom a Boatengom. Platilo linekerovské: "Football is a simple game. Twenty-two men chase a ball for 90 minutes and at the end, the Germans always win."

Predikcie berte s nadhľadom

Či vyhrajú aj EURO 2016 úradujúci svetoví šampióni alebo obháji titul ME červená fúria (La Furia Roja) si ešte nikto netrúfa povedať. Čaká sa, čo povie chobotnica Paľo. Ak ju už pán majiteľ nespapal po tom, čo ju využíva pri tipovaní tohtoročnej Premier league. Chudák chobotnička. Favoriti sú jasní - Nemecko, Španielsko. "Odborníci" tipujú aj domáce Francúzsko, uvidíme v akej forme sa vráti Franck "scarface" Ribéry. Ak však neomilostia úchyláka Karima a postavia útok na Giroudovej hlave, Au revoir! bude už vo štvrťfinále. Arzén Wenger (po rusky "Maďar") dokonca vypotil, že EURO vyhrá Anglicko. No ale to by nemohli mať v skupine čierneho koňa šampionátu...

Biely Čierny kôň

Dokonca sú tie kone v jednej skupine dva! A stretnú sa hneď v prvom zápase. Áno, určujúci zápas šampionátu sa odohrá už druhý hrací deň v Bordeaux. WALES : SLOVENSKO. Máte pravdu silvestrovská noc bola ťažká. Ale pokúsim sa vysvetliť:

Za čierneho koňa šampionátu sa považuje vždy nejaká relatívne slabšia posádka, ktorá je v skutočnosti dosť silná, ale aj tak preceňovaná. Je prekvapením turnaja, ale aj tak skoro nikdy sa nestane šampiónom. Môžem vám povedať už dnes, že média budú hovoriť ako o čiernych koňoch turnaja o Rakúsku či Chorvátsku. Ale skutočného čierneho koňa nám ukáže až turnaj samotný, tak ako tomu bolo vždy. Na MS 1994 to boli Švédi, na EURO 1996 Česi, na MS 1998 Chorváti, na EURO 2000 asi Portugalci, na MS 2002 Kórea či Turci, na EURO 2004 Gréci či Česi...  Na MS 2006 mali byť čiernym koňom opäť naši bratia a videli sme, ako ich Ghana upratala. Na EURO 2008 mali byť čiernym koňom Chorváti, ale stali sa ním jednoznačne Rusi. V 2010 to už aj chvíľku vyzeralo, že sa na nás usmeje šťastie a Slovensko si sadne na chrbát čierneho koňa, ale nakoniec zaslúžene išli ďaleko Suarezovci. Naposledy v Brazílii bola situácia trocha iná. Čierny kôň turnaja bol už na začiatku jasne určený, boli ním Belgičania tmavý ako belgická čokoláda. Ale pre mňa osobne pred turnajom to boli horskí Čiľania, world cup však odhalil čierneho koňa v podaní Kolumbijčanov.

Čierny koník turnaja (inak krásna pozitívna diskriminácia) by sa mal prebojovať minimálne do štvrťfinále, ale nesmie turnaj vyhrať. Toho roku bude prekvapenie výraznejšie tak ako tomu bolo napríklad v Portugalsku 2004 a koník nazrie až do semifinále. A ako rátam tak rátam, na rade je hádajte kto??

Najväčším doterajším futbalovým úspechom samostatného Slovenska bolo osemfinále na MS 2010 v Juhoafrickej republike, keď nás dosť jednoznačne prevalcovalo Robbenove Holandsko. Jeho kľučku doľava by poznali aj baníci z Handlovej keby nevyfárali 10 rokov, ale žiaľ Janko Ďurica so Zábavnikom v tej rýchlosti zabudli. Jankovi Muchovi tiež treba pripomenúť že výbehy v jeho prípade sú zle načasovanou lotériou a Neurer z neho už nebude. Snáď sa naši poučia.

Skúsený tím

A majú sa ako, veď to zažili. Vo Francúzsku sa na našej súpiske objaví minimálne 10 hráčov so skúsenosťami z vrcholného podujatia (MS 2010). A neboli a nie sú to hráči do počtu. Kostra mužstva hrala spolu už pred 6 rokmi a za ten čas sa ešte viac zohrala. Pekarík- Škrteľ-Ďurica - Kucka - Hamšík - na krídlach Weiss/Stoch. Plus z lavičky Mucha, Šesták, Hološko, Saláta, Vittek. V JAR sme mali celkom mladé mužstvo, ktoré však robilo chyby a v každom zápase inkasovalo. Boli sme málo výrazní v útoku a mužstvu chýbal aj líder, predsa len kapitán Marek Hamšík mal len 22 rokov. V pamätnom zápase s Talianmi sme zahrali výborne, takticky perfektne, efektívne smerom dopredu, ale nevyhli sme sa zase chybám a tiež dvakrát inkasovali. V 4 zápasoch sme dostali 7 gólov a to teda vo futbale nie je dobrá vizitka. Klasická nováčikovská daň za neskúsenosť.

Debutanti

Niečo podobné teraz čaká Island, Albánsko, Severné Írsko a možno aj Wales. Piaty debutant na európskom šampionáte bude SLOVENSKO. Ale ako vidno, nie sme už žiadny neskúsený nováčik. Nie sme typický benjamín turnaja, ale to dobré s nálepkou debutant si na šampionát prinášame. Nováčikovia prinášajú elán, bojovnosť a sympatické výkony. Súperi ich podvedome podceňujú, a jednému dvom sa určite podarí postúpiť zo skupiny. Vo vyraďovacej fáze sú však skúsenosti ešte dôležitejšie a tam už súper silnejšieho rangu po zápase potľapká mladé mužstvo po pleci za snaživosť, ktorá však nestačí. K nováčikom by som prirátal aj Maďarsko, ktoré síce nie je debutant šampionátu, ale predsa len je. V 1972 keď sa na Eure predstavili naposledy, to ešte bývali štipľaví favoriti.

Pre pokračovanie o šanciach Slovenska kliknite sem. 

Sprievodca v Paríži

Sprievodca v Paríži

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár