Poradňa zmäteného fanúšika: Holiť, či neholiť?

15.06.2015 / Peter Vretenička
Ešte aj brankári sú pod maskami bradatí!  (photo: SITA/AP Photo/Chris O'Meara)

Ešte aj brankári sú pod maskami bradatí! / (photo: SITA/AP Photo/Chris O'Meara)

,,Dobrý deň, uplynulý týždeň niekto povedal niečo, čo by nikto nečakal, že to niekto povie. Konkrétne to povedal Mark Lazarus, šéf NBC Sports. Jeho rúhanie radšej nejdem ani citovať. Nechápem, ako niekomu môže vadiť, že sú hokejisti počas play-off zarastení ako živý plot. Máte  na túto holičskú problematiku názor? Myslíte si, že môže NHL v budúcnosti zakázať brady počas play-off?“ S pozdravom Pankrác Strnisko.

Veľmi dobrá otázka, pán Strnisko. Mal som stavený tiket na to, že sa niekto opýta. Moja odpoveď teda vznikla ešte skôr, ako vaša otázka.

Krásny hokejista, lepší hokejista

Filozofi oslavujú. Po otázkach byť či nebyť a piť či nepiť, majú nový prírastok, nad ktorým môžu polemizovať  so žiletkou v ruke. Holiť či neholiť? Mark Lazarus v tom má jasno. „Hráčom sa to páčiť nebude, ale želám si, aby si v play-off prestali pestovať brady. Ukážme svetu ich tváre. Hovorme o tom, akí sú mladí a atraktívni,“ povedal Mark Lazarus.

Silné vyhlásenie, čudujem sa, že mu hneď nezmerali teplotu chytením za čelo. Či náhodou nie je teplý. Komu z fanúšikov predsa záleží na vzhľade hokejistov? Hokejista nemá byť atraktívny. Hokejista má vedieť hrať hokej, lebo fanúšikom ide v prvom rade o hokej. To len mladé puberťáčky majú štýl fandenia - ten je krásny, určite bude najlepší a fandím mu.

To už potom môžu v NHL rovno zakázať škaredých hráčov, lebo to škodí marketingu. Ak by hráči boli pred každým rozhovorom nalíčení a vyčesaní, môže im Lazarus rovno oholiť aj nohy a rozdať im kopačky. Hokej je predsa tvrdý šport, preto by mali byť vybité zuby a dlhá brada pre hokejistov typické ako silikóny pre latinskoamerické herečky.

Jedinečná tradícia

Silno pochybujem, že nejaký fanúšik si počas sledovania finále Stanley cupu pomyslel: ,,Ó môj bože, mali by sa oholiť“. Práve naopak! Pri pohľade na ich bradu si môžete uvedomiť, že koľko času od prvého zápasu play-off ubehlo a čo všetko tí hráči dokázali. Čo všetko obetovali, aby sa dostali až do finále.

Pán Strnisko, nemusíte sa báť. Nevidím jediný relevantný dôvod, prečo by mala NHL hráčom zakázať porast tvárový. Veď pestovanie brady počas play-off má dlhoročnú tradíciu. Táto tradícia je jedinečná a charakteristická pre hokej, keďže nie je zavedená v žiadnom inom športe. Navyše bezpochyby vplýva blahodarne na súdržnosť a atmosféru v kabíne.  

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2015. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár