O rozprávkovej premene

16.08.2015 / Peter Vretenička
Tréner. (photo: Ján Slovák)

Tréner. / (photo: Ján Slovák)

Prinášam vám voľné pokračovanie môjho nedávneho článku ,,Ako sa zrodilo zrušenie galavečera Hokejista roka?“. Slovensko je krajina zázrakov a najlepšie príbehy píše sám život, blabla. Dnešná fikcia je však inšpirovaná skutočnými udalosťami a vyhláseniami. Článok je znova len pre silné hokejové povahy.  

ROZPRÁVKA O HOKEJOVOM KRÁĽOVSTVE

Za siedmimi modrými čiarami, za siedmimi bránami, niekde tam pod Tatrami, bolo raz jedno hokejové kráľovstvo, na ktorého čelo sa v kontroverznej voľbe postavil cieľavedomý Igor Boratček. Voliť ho mohli aj jeho priami poddaní, no nevyhraj v takom prípade. Zakrátko po zvolení zrušil zo strachu z verejnej potupy galavečer Hokejista roka. Pritom po víťazstve nechal staronový kráľ vytrúbiť do celého kráľovstva, že prvá vec po novozvolení bude obsadenie kresla generálneho manažéra reprezentácie. Nestalo sa. Zrejme preto, že za jeho vlády nechcel nikto robiť generála. Jeho ponuku na tento post dokonca verejne odmietol slávny Miroslav Lucifer.

HĽADÁ SA TRÉNER! ZNAČKA: SÚRNE!

Tichého zabijaka nasledoval aj Zdeno Cícer, ktorý napriek horúcemu letu prikorčuľoval k mikrofónom zvestujúc odmietnutie ponuky trénera reprezentácie. Písal sa 18. júl roku Pána 2015, keď svetlo sveta uzrelo vyjadrenie:

Najsilnejším protiargumentom u mňa bolo, že nemôžem nechať deti vo svojej akadémii len tak. Dennodenne vidím, ako sa zlepšujú, cítim sa medzi nimi úžasne. Neviem si ani predstaviť, že by som ich odpísal zo dňa na deň. Za štyri roky existencie našej akadémie urobil každý malý hokejista veľký pokrok. Zľakol som sa, že všetko to zmysluplné by sa zastavilo.“

Verejné odmietnutie urazilo česť pyšného Boratčeka, britko zareagoval. Ako vodca slovenského zboru ľudového hokeja uviedol veci na ,,pravú mieru“. On nerobil Cícerovi žiadne návrhy! Doslova zo Zväzu odkázali: 

"V masmédiách sa počas víkendu objavili informácie o odmietnutí postu trénera slovenskej reprezentácie Zdenom... Vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja cíti potrebu uviesť informácie, ktoré sa nezakladajú na pravde, na pravú mieru. Je pravda, že najvyšší orgán SZĽH, výkonný výbor, uznáva a váži si trénerské kvality Zdena, ale nikto z vysokých predstaviteľov SZĽH, vrátane prezidenta, generálneho sekretára, či členov výkonného výboru ho s oficiálnou ponukou neoslovil. Naďalej platí, že prioritou bude nájsť vhodného generálneho manažéra seniorskej reprezentácie, ktorý si následne vyberie svoj realizačný tím vrátane hlavného trénera." 

CITRÓNOVÁ VOĽBA

Hokejový ľud v celom kráľovstve mal Cícera za hrdinu, že odolal prefíkanému vábeniu. Postupne odolávali ďalší a ďalší, reprezentanti dokonca spísali petíciu proti takému panovaniu, avšak Boratček sa svojej funkcie naďalej držal ako víno košele. Možno aj preto prišlo niečo, čo ľud rozdelilo na dva tábory.

Richard Citrón mal byť vyvolený, ktorý pre nás zachráni slovenský hokej. Verili tomu všetci. Muž s legendárnym blafákom, ktorý onehdá poslal Švédov do..... do boja o tretie miesto, bol totiž jediný v celom kráľovstve, ktorý mal odvahu vybudovať silný tím a postaviť sa na odpor. ,,Darovanému koňovi na zuby nepozeraj!“ povedal si zrejme Citrón, keď mu jedného dňa darovali Trójskeho koňa, v podobe zdochýňajúcej Extraligy. Podarúnok prijal, keďže ľuďom už nechcel ponúkať len reči, ale činy. Verí, že dokáže dosahovať výsledky, ktoré vyvinú na súčasné vedenie väčší tlak, ako keby sa len nečinne prizeral. 

NEČAKANÝ ZVRAT

Citrónové rozhodnutie razom zmenilo dovtedajšie pomery v kráľovstve. Mnohí nadobudli pocit, že sa revolúcia skončila. Udatný Cícer prikorčuľoval nanovo k mikrofónom po druhýkrát a rečnil akoby bol vymenený alebo prešiel duchovnou premenou. 

,,Nechcem nič zahmlievať. Som pripravený postaviť sa k tomu čelom. Dostal som čas na rozmyslenie, ale som pripravený ponuku prijať. Reprezentácia sa neodmieta. Verím, že situácia sa upokojí a hráči nebudú bojkotovať národný tím.“

Podľa nového budúceho trénera predchádzajúci citát o pár odstavcov vyššie poplietol novinárik, čo sa vraj pýtal na post pomáhača v Belasej armáde a nie na národnú trénerskú stolicu. Niečo také nečakal nikto v hokejovom kráľovstve. Bol to väčší šok, ako keď zistíte, že cisársky rez nie je zákusok. Boratček tak znova skóroval a nad slovenským hokejom vedie už 3:0.

ZHRNUTIE

Tak si to teda celé zhrňme pre lenivcov, ktorým sa nechcelo čítať celý článok. Boratček povedal, že nájde generálneho manažéra a ten si nájde trénera. Cícer povedal, že odmietol ponuku trénovať. Boratček kontroval, že ponuku nemohol odmietnuť, lebo žiadnu nedostal. O mesiac neskôr Cícer povedal, že ponuku prijal. Boratček je spokojný, že Cícer prijal ponuku, ktorú podľa neho vlastne ani nedostal, keďže to poplietli ako vždy médiá. A všetci sú spokojní, že si nikto nevšimol, že trénera našiel on a nie generálny manažér, ako to deklaroval po voľbách.  

Po tomto už nikoho v hokejovom kráľovstve nič neprekvapí. Čakajte, že generálom bude Miroslav Lucifer alebo Róbert Švihla. Psy asi unavené dlhým letom dobrechali, ľadová karavána ide ďalej. 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

Napíš komentár