Playbook pre najlepšiu SuperBowl párty, ktorá z vás urobí hrdinu

04.02.2016 / Miloslav Kvasňovský
Nezabudnite sa na SuperBowl párty primerane nalíčiť. Pokojne aj ako praví Patriots z New England, ktorí sa do San Francisca neprebojovali. V najhoršom prípade si z vás budú celú noc uťahovať.  (photo: SITA/AP Photo/Patrick Semansky)

Nezabudnite sa na SuperBowl párty primerane nalíčiť. Pokojne aj ako praví Patriots z New England, ktorí sa do San Francisca neprebojovali. V najhoršom prípade si z vás budú celú noc uťahovať. / (photo: SITA/AP Photo/Patrick Semansky)

Už len zopár dní nás delí od večera, na ktorý tak úpenlivo čakáme. Carolina - Denver, nedeľa o polnoci, SuperBowl 50 na kanáli Sport2 v HD. Preto sme si pre vás pripravili zopár základných akcií nevyhnutných k zorganizovaniu tej najlepšej Superbowl párty.

Výber miesta

Taktika vychádza z dvoch základných možností. Vzhľadom na čas zápasu, keď zvyknú spať už aj postaršie, unavenejšie sovy, môžete párty zorganizovať v nejakom „non-stop do šiestej“ zariadení typu herňa. Riskujete tým však možnosť, že vám nejaký tačdavn ujde v kúdli dymu. Prípadne, že strávite nejakú tú minútku čakaním na pohárik pri bare, keďže aj čašníčka je len človek a potrebuje si po 48 hodinovej šichte dať chvíľu pauzu. V každom prípade chcete ako organizátor vytvoriť tradíciu s rodinnou atmosférou v pohodlí domova, kde existuje harmonická rovnováha v trojuholníku medzi telkou, fľašou a močením. Pozývate len tých najlepších, overených kamošov, respektíve ľudí, ktorí sa hre rozumejú, aby ste neboli celý večer vystavovaní neandrtálskym otázkam typu „To prečo teraz kopú, keď doteraz hádzali?“ To mi pripomína, že si musíte nacvičiť ďalšiu akciu.

Frajerka

Ja som ofenzívu rozohral už pár dní dopredu oznámením, že by sme chceli s chalanmi zorganizovať Superbowl párty. Obrana na to bez väčších problémov naletela. Potom som naznačil, že je dosť problematické nájsť miesto konania, kde by sme to vedeli uskutočniť a signalizoval som, že by bolo super, keby sme to urobili u nás doma. Narazil som síce na defenzívnu vlnu odporu obrannej línie, ale so sklonenou hlavou medzi ramenami prešľapujúc v šprinte na mieste - podobne ako running back zakliesnený medzi telami obrovských obrancov - som vydržal až do štádia, kedy prišla s nápadom, že teda pôjde spať k sestre alebo ku kamoške. Keďže som to už medzičasom ostatným sľúbil,  ako sa v žargóne NFL vraví, bolo to o dredy.  Verím, že sa sezóna pre mňa neskončí zranením, ale taký už je predsa americký futbal.

Catering

Keďže vedúca občerstvenia spí u sestry, musíme si poradiť sami. Riadime sa heslom Čím americkejšie, tým lepšie a spomíname na všetky americké seriály. Navrhujem nepodľahnúť úplne, zachovať si duchaprítomnosť a miesto pizze od nastratého práve prebudeného kuchára jedinej dostupnej nočnej donášky, si radšej vo vlastnej rúre upiecť čerstvé kuracie krídielká, so zemiakmi. Americkými samozrejme. Zvýšite si tým vysoko pravdepodobnosť, že vám nepristane nejaký nechutný žltý flag v strede koberca. K tomu pár druhov omáčok, čipsy, až budeš úplný Čipsy King. Ostatným treba povedať nech nenosia alkohol prevyšujúci 70%.  Večer je predsa len dlhý a vy chcete určite cez prestávku vedieť zaostriť na Beyonce, či na ihrisko doletí zavesená na drone, alebo doplachtí v náručí Felixa Baumgartnera po zoskoku z vesmíru.

Prevencia

Aby som nezabudol, pri takomto prudkom návale američnosti netreba zabudnúť na prevenciu, aby sme nezabudli na tradičné hodnoty našej matky Európy. Odporúčame ešte v deň konca zápasu ísť do kina, ideálne na nejaký tragikomický psychohoror s romantickou nadsázkou v nórsko- dánskej koprodukcii, kde hlavný hrdina, citmi zmietaný Ole-Einar, futbalista žijúci pár kilometrov od Osla, toľko chodí do studne po vodu, až vystrieľa celú dedinu.

Team

Dôležité je vybrať si team, ktorému budete fandiť. Je veľká pravdepodobnosť, že ten váš do finále nepostúpil. Je tu však možnosť zahrať si na hernej konzole nejaký ten zápasík proti kamošovi v rámci pre-game vysielania a vyriešiť tak vašu dilemu. Neodporúčam však hrať tesne pred hodinou H, lebo sa ľahko môže stať, že po „na konci zbabranom“ zápase znenávidíte team, za ktorý ste hrali. Súperov team, konzolu, svokru a tak vôbec budete chcieť ublížiť televízii. A tú predsa budete ešte potrebovať. Ak si neviete vybrať, je tu presa ľahká pomoc.

Tipovačka

Čo by to bol za večer strávený v pánskej spoločnosti, ak by ste neprehrali euro, dve. Euro, dva ak nejaký váš kamarát pochádza z našej metropoly kultúry prípadne z jej okolia. Som si istý, že sa vo vašej partii nájde jeden samozvaný bookmaker, ktorý nemá problém vymyslieť stávky všetkého druhu so správne nastavenými kurzami a vy sa nenecháte dlho presviedčať, lebo z rozostavenia je vám úplne jasné, čo sa práve útočiace mužstvo chystá zahrať. Preto vám nebudem ukusovať z kreativity, čo je ale jasné, základné stávky musia padnúť už pred zápasom a musia byť písomne podložené aspoň na nejakom zdrape magnetickej tabule.

Lopta

Lopta rovná sa skriňa. Nech vás ani prinajmenšom nenapadne vyberať počas zápasu drahocennú šišku zo skrine, aj keď vaše úmysly sú čisto neškodné a humorné. Do minúty dávate tackle svojmu dobrému kamarátovi, ktorý s ňou povzbudený pár drinkami trieli naprieč vašou obývačkou. A aj keď mu nedovolíte ubehnúť ani yard a zvyšok osadenstva to vyhodnotí ako jednoznačný fumble, vašu obľúbenú starú lampu z dynastie ikeja vám to už nevráti. Verte mi, budete zalamovať rukami, ako keby bola nová.

Dobrá rada na koniec

Ak ste postupovali podľa návodu spísaného v mojom Playbooku, ste pripravení odohrať  v nedeľu dobrý zápas, po ktorom budete pre kamarátov ak nie hrdinom mesiaca február, tak prinajmenšom MVP SuperBowlu 50. Posledná, ale možno najdôležitejšia rada mieri k pozápasovému ránu. Keď sa nechcete cítiť ako quarterback Seattlu Seahawks Russell Willson po poslednom pase vo finále pred rokom - trochu zmätene a veľmi bezmocne - nezabudnite si na pondelok zobrať v práci voľno ;)

Miloslav Kvasňovský

Miloslav Kvasňovský

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár