Žiacka knižka hokejovej extraligy

26.04.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Edmund Piačka a Michal Valent (vpravo) sa zaslúžili o najlepšie známky Nitranov. (photo: SITA/Martin Havran             )

Edmund Piačka a Michal Valent (vpravo) sa zaslúžili o najlepšie známky Nitranov. / (photo: SITA/Martin Havran )

Vitajte na odovzdávaní vysvedčenia za práve skončený ročník najvyššej hokejovej ligy. Posledným školským hracím dňom bol nakoniec piatok 22. apríla, dnes si preto môžme rozdať známky, ktoré si zúčastnené kluby za celosezónne snaženie vyslúžili. Sú zoradené v abecednom poradí, ľahko si nájdete svoj obľúbený.  

Iskra Smrečina Banská Bystrica: 1-

Nechýbalo veľa a Bystrica by svoj neslovenský hokej premenila v slovenský titul. Možno v snahe o jednotku s hviezdičkou a zlatými medailami na hrudiach doplatili na famózne semifinále, ako keby predčasne vyvrcholili v zápasoch proti obhajcom z Košíc. Vo finále potom Bacashihua pustil pár gólov, ktoré nemusel, v nájazdovom finále zobral na seba zodpovednosť Michal Handzuš, no chýbal ešte jeden hráčik schopný vynútiť si siedmy zápas v Nitre. Keď opadne smútok, najviditeľnejšie demonštrovaný skormúteným trénerom Országhom po poslednej penalte na striedačke, sezónu si budú vážiť. Možno aj viac, ako vlaňajšiu, hoci zároveň bude striebro aj bolieť o čosi intenzívnejšie, ako minuloročné. 

VSŽ Košice: 3

Po desiatich zápasoch si zaslúžili prepadnúť, po druhej polovici základnej časti sa vytiahli na jednotku - najmä čo sa tabuľky týka. Tréner Čada hovoril, že pritom stratili veľa síl, len či o ne neprišli aj pri tréningovej záťaži, ktorou je český kouč povestný. Profesori z východu nenašli v semifinále žiadny životabudič, nič čím by motivovanú a skvele pripravenú Bystricu Banskú vyriešili. Jasne prehrali a ešte aj známku, ktorá sa slovne vyjadruje ako "dobrá" si zaslúžia len preto, že sme v redakcii lokálni patrioti. 

ZŤS Martin: 3

"Dobre" pre Martin znamená niečo iné, ako pre Košice. Tak, ako trojka z telesnej je iná, ako z chémie, podľa toho, či svoju budúcnosť vidíte na FTVŠ, alebo v chemickom laboratóriu. Martinčania sú tímom, ktorý má čiaru úspechu nakreslenú na osmičke. Dostaneš sa do playoff, si v pohode. Všetko naviac je bonus, podobne ako sa budú všetci snažiť zadefinovať štvrťfinále ako métu pre Slovensko na blížiacich sa MS v Rusku. Martinčania cieľ splnili, proti Košiciam si nepinkli, ale aj tak za dobre. 

Plastika Nitra: 1

Jediná čistá jednotka patrí jedinému majstrovi republiky. Finále ukázalo, že je lepšie mať dvoch dobrých brankárov ako (ani) jedného. Že je dobré mať dvoch zámorákov schopných v kľúčovom deji prispieť gólmi. Že občasné psychologické ťahy nie sú na škodu a že k dokonalosti chýba Nitranom už len štadión, ktorý by umravnil horkokrvných corgoňov v hľadisku. Lepšie to zahrať nemohli, za 33 výhier v základnej časti a 12 v playoff ale hlavne za výhru v poslednom zápase roka si výbornú známku zaslúžili. 

Orange 20: 3

Cieľom juniorského klubu z hlavného mesta je udržiavať ilúziu o zmysluplnosti, čo sa podarí vždy, keď nevypadnú na MS 20 do Béčka. Čo na tom, že získali päť bodov v 18 zápasoch a dali ledva viac, ako gól na jeden? Asi je projekt Orange 20 stále lepší, ako alternatíva. Najmä preto, že nikto so žiadnou neprišiel. 

Chirana Piešťany: 4

Chceli do playoff, museli opravovať v náhradných termínoch proti dvom premiantom nižšieho ročníka. Ešte, že o dve miesta v budúcom ročníku hrali len tri tímy a mohli znova poslať Bardejov do .. do druhej ligy, z ktorej sa asi nikdy nedostane. Neviem, či sa dá zo spackaného ročníka vypichnúť niečo, čo by stálo za reč. Pri štvorkároch to ale už tak chodí. Dostatočná, ale len tak-tak.  

Poprad - Tatry: 2

Šieste miesto po základnej časti a dôstojné štvrťfinále proti Zvolenu (no dobre, okrem posledných dvoch zápasov, ktoré prehrali dohromady 2:13) sú vlastne zázrakom. Poprad sa ako každý rok boril s vnútornými problémami, peniaze a ľudský potenciál v zázemí klubu sú dve "maličkosti", ktoré znova haprovali. Hráči na úzkom popradskom štadióne šli nadoraz, zaslúžia si lepšiu známku, ako by im za šieste miesto a skoré vypadnutie v piatich zápasoch 1/4 finále prináležala. Chcelo by to aspoň jeden bezproblémový rok tam hore, konečne. 

ZVL Skalica: 5 

Vypadli a prepadli. Nedohrali súťaž, čo je na jednej strane tragédia pri pohľade zvonku, na druhej možno lepšie ako zostať znova so záporným morálnym aj finančným kreditom. Je mrzuté, že mesto, kde žije legenda Pálffy nemá na slušné dohranie, a hoci aj vypadnutie po baráži. Radšej osem solídnych tímov v malotriedke, ako riešiť podobné trable každý rok. Päťka! 

Dukla Trenčín: 3-

Nemali malé ambície a nemali ani zlý káder. A aj tak nemajú za sebou dobrý ročník. Semifinále bolo ich cieľom, na ktorý nedosiahli. Najmä preto, že ani oni, rovnako ako Košičania, nevyriešili obranný systém, ktorý do playoff vytiahla Banská Bystrica. Prehrať a vypadnúť s ňou nebola tohoto roku hanba, za len piate miesto po základe a dva (!) góly vo štvrťfinále ale nič lepšie, ako tri mínus padnúť nemohlo. Aj Trenčín si zaslúži lepšie časy. 

Smrečina Bučina Zvolen: 2

Boli veľmi blízko prekvapeniu, boli veľmi blízko finále. Tri-dva po piatich zápasoch s neskoršími majstrami a šiesti na domácom ihrisku. Lenže zlom prišiel v zlom momente a z finále zišlo. Štvrté miesto v konečnom rebríčku je síce horšie, ako známka, ktorú dostali, Brabenecovci ale šliapali solídne a nemajú sa za čo hanbiť. Za dva.

Slovena Žilina: 2

Po rokoch slušne povedané stagnácie sa žilinskí vlci hecli a po prvé od roku 2012 sa pozreli do vyraďovačky. Síce len na štyri zápasy proti neskoršiemu majstrovi, ale aj tak. Dlhodobo takmer prepadávajúci žiak si zaslúži za takú snahu oceniť. V Žiline hrala jeden z turnajov aj reprezentácia, hokej v meste zažil jeden z lepších ročníkov, taký chválitebný. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár