Martin? Alebo St. Louis?

04.09.2013 / Peter Vretenička
Malý vs. veľký. (photo: SITA/AP Photo/Winslow Townson)

Malý vs. veľký. / (photo: SITA/AP Photo/Winslow Townson)

St.Louis je tak malý, že ho občas na ľade nevidno. Presvedčil sa o tom aj Zdeno Chára, ktorý o neho nechtiac zakopol.

Čím väčší, tým lepší. Fráza, ktorú by ste čakali skôr od ženy, než od generálneho manažéra klubu NHL. Rýchly hokejový útočník Martin St.Louis však neustále dookola potvrdzuje, že na veľkosti nezáleží. V drafte si ho renomovaní zamestnanci najexkluzívnejších hokejových klubov vôbec nevšimli, pretože pri hľadaní talentov stavali na ,,osvedčených rozmeroch“ hráčov. S výškou 173 cm mu predpovedali skôr kariéru oberača čučoriedok ako profesionálneho hokejistu.

Žiadaný, ako telefonát počas súlože

St.Louis pritom hral v juniorskej lige, z ktorej je len krôčik do Ontario Hockey League, ktorá je považovaná za jednu z hlavných liahní pre kluby slávnej National Hockey League. Navyše si držal priemer cez dva body na zápas. To všetko bolo málo, St.Louisa bez hanby prehliadali. Keď vyrástol z juniorských rokov, prestúpil do univerzitného klubu z Vermontu, kde po 4 roky zbieral viac ako bod na zápas. Vermont hrá v skautmi ostro sledovanej Eastern Collegiate Athletic Conference a okrem toho je známy tým, že je v celom štáte zakázané pískať pod vodou. Lenže stále nič. Stále tohto trpaslíka nikto nechcel.

Šanca nakoniec prišla, aj keď odišla

St.Louis sa nakoniec dočkal vyvrcholenia svojho úsilia vo februári 1998 (päť rokov odvtedy čo ho mohol niekto draftovať), keď podpísal svoj prvý profesionálny kontrakt s Calgary Flames. konečne dostal šancu, o ktorej sníval. Za necelé dva roky sa ale rozvoj jeho kariéry zasekol, keď celé vedenie vrátane trénerov Flames dostalo padáka. Nový generálny manažér Craig Button začal poriadnu čistku v mužstve a St.Louis sa stal zrazu nepotrebný ako volebné právo na Kube.

Putoval tak na trh neobmedzených voľných hráčov, ale málokto si trúfal odhadnúť jeho hodnotu. Nemohol sa pochváliť skvelými štatistikami – za 2 sezóny v Calgary strelil iba 4 góly a získal 16 asistencií. Chvíľu to trvalo, ale nakoniec v júli 2000 podpísal kontrakt s Tampou Bay Lightnings. Na minulosť mohol zabudnúť.

Nečakanou hviezdou v tíme bleskov

St.Louis sa v Tampe chytil a začalo mu to tam padať ako anorektičke nové rifle, ktoré si kúpila pred týždňom. V prvých dvoch sezónach strelil spolu 34 gólov. Pri zisku Stanley Cupu v roku 2003, sa stal iba štvrtým hráčom histórie, ktorý strelil v troch po sebe nasledujúcich zápasoch play-off víťazný gól. Pomohol tak Tampe v prvom kole vyraďovacích bojov prejsť cez Washington. Do dnešného dňa odohral v NHL takmer 1000 stretnutí, v ktorých zaznamenal cez 900 bodov.

V uplynulej sezóne sa dokonca stal najstarším držiteľom Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti NHL, keď túto prestížnu trofej získal vo veku 37 rokov za 60 bodov (17 gólov a 43 asistencií). Doteraz bol najstarším víťazom podľa NBC Bill Cook, ktorý vyhral kanadské bodovanie ako 36-ročný v ročníku 1932/33. V modernej ére patril doteraz primát Gordiemu Howovi, ktorý ako 34-ročný v sezóne 1962/63 nazbieral 86 bodov.

St.Louis dokázal, že sa jeho kritici mýlili. Možno je malý, ale hrá ako poriadny chlap s obrovským srdcom. 

Čo očakávať po jeho vypršaní zmluvy v Tampa Bay?

Určite ste si už aj vy položili otázku úzko súvisiacu s jeho vypršaním zmluvy v lete 2015. Posilní Martin St.Louis MHC Martin alebo St.Louis Blues?

Dobrým signálom pre jeho budúci príchod na Slovensko je skutočnosť, že v šatni MHC by určite rýchlo zapadol do kolektívu, nakoľko by si s domácimi hráčmi určite rozumel. Aj oni totiž neboli nikdy draftovaní. Navyše by bol aj napriek štyridsiatke najproduktívnejším hráčom ligy. Otázkou však je, či by bol s vedením MHC ochotný podpísať zmluvu o vykonaní brigády. Predsa len je zvyknutý na lukratívne kontrakty z NHL.

Jeho pôsobenie v St.Louis je tiež málo pravdepodobné. Martin totiž nemá vo zvyku hrať svojim fanúšikom na nervy ako bluesmani. St.Louisove doterajšie pôsobenie medzi bleskami z Tampy sa javí ako dobrá voľba, keďže dokáže nečakane udrieť ako blesk z jasného neba. Aj vďaka tomu je perfektným vzorom pre všetkých malých hráčov, ktorých kvôli vzrastu neberie hokejový svet vážne. Na veľkosti nezáleží! 

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2013. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár