Rafael Nadal, zaslúžený mušketier

10.06.2014 / Fredy Martinez
Rafael Nadal po deviatykrát dobyl Paríž. (photo: SITA/AP Photo/Francois Mori)

Rafael Nadal po deviatykrát dobyl Paríž. / (photo: SITA/AP Photo/Francois Mori)

Vrchol antukovej sezóny máme pár hodín za sebou, ale niekoľko tém bude rezonovať ešte dlho po tohročnom Roland Garros.  

Šarapovová vyvrátila antukové pravidlá

V ženskej časti vyhrá Serena. Chyba. Alebo Na Li. Chyba. Možno prekvapí Bouchardová. Zase zle, hoci tej čas príde už čoskoro. Maria Šarapovová je u mňa dôkazom toho, ako tvrdá práca a mentálna sila, odhodlanie, resp. toto pretavené v takmer zápasovú hypnózu, môžu „poprieť“ niektoré zažité tenisové pravidlá.

Na antuke sa predsa hrá meter a pol viac vzadu za základnou čiarou. Tiež sa tu predsa hrá viac úderov liftovaných, nie je radno chodiť príliš do kurtu, môže dochádzať k zlým odskokom a nečistým úderom.  Uspieť tu môžu len hráči (hráčky) s vynikajúcim pohybom, dobrým skĺzom atd. Áno, všetky viac-menej pravidlá, všeobecne uznávané aj v trénerskych manuáloch Ruska vyvrátila.

(Nielen) mne strašne, ale naozaj strašne vadí, ako heká. Vôbec neviem, čo by som robil, ak by som (veľmi) hypoteticky mal proti nej hrať. Hrôza toto prežiť a ešte sa koncentrovať. No napriek tomu prevažujú vyššie uvedené schopnosti. Pozrite si schválne záznam.  Pri dobiehaných útočných loptičkách od súperky žiadna vyššia ale útok, z dlhej dlhá, málokedy kratšia, nie pridlho po odskoku, žiaden rešpekt pred „bad bounce“, no a ponad sieť, pre istotu vyššie?, ani nápad, pekne „flat“ a pol metra pred základnu čiaru. Ukričané, vydreté ale zvladnuté tak, že pohár.

Na druhú stranu nedá nepochváliť Simonu Halepovú. Napokon to môže byť celkom kľudne jej talent, šikovnosť, ktorý bude tvoriť akúsi protiváhu hráčkam typu bum bum.  

Odbočka: Povedal mi pred pár rokmi jeden rumunský tréner pôsobiaci v tenisovej akadémii v Španielsku: „dávaj pozor, o pár rokov prenikne do svetovej špičky hneď niekoľko mladých rumunských hráčok“. Mal pravdu. Škoda, že som si ešte vtedy netrúfol pridať aj slovenské nádeje... ale myslím, že to spozoroval už každý.

Chlapi premiešali prekvapenia so sklamaniami

No a chlapi? Papierovo, štatisticky, podľa formy vyhrá Nole. Sklamal ma Dimitrov, príjemne prekvapil Kolschreiber, aj Murray, ten v rámci svojich (mo)mentálnych a fyzických síl odohral svoj vrchol v super zápase s Verdascom. Bol to jeden z najlepších zápasov turnaja, spolu so zápasom Federer - Gulbis.

Lotyš naplnil prognózu, že ak bude pracovať, môže sa dostať  aj k nejakej peknej trofeji. Niečo ako Marat Safin. Dosiahne raz, čo si zaumienil a viac sa mu nebude chcieť. Škoda, že jeho talent a chuť odskákal práve Roger, ale ten, hoci bol veľmi sklamaný, to prežije. Veď kto už iný by mal prehru vedieť ľahšie hodiť za hlavu ako on v jeho súčasnej domácej situácii. Aspoň bol skôr doma a mohol pomáhať s plienkami.

Wawrinka? Akoby sa ešte neprebral z osláv z januára, kedy šokoval tenisový svet a aj seba. Svet už sa spamätal, Stan vyzerá, že ešte nie. Veď ho nechajme, hneď po vyradení v prvom kole utekal trénovať na trávu. Zle nedobre bude jeho súperom, ak by mu zasa šli tie jeho „rýchle uhly“. Z mladých zasa o krôčik postúpil cieľavedomý Raonic, (myslím, že ho Grand Slam v kariére neminie) žiadne šoky nekonali.

Semifinále bolo - priznajme si - nuda. 

Som toho názoru, a nie som asi jedniný, že z hľadiska taktiky a psychiky to má vždy ťažšie favorit.  Ak Rafa prehral posledných pár vzájomných zápasov s Djokovičom jemu i jeho tímu neúspech poskytol celkom iste dosť informácií a návodov, ako postaviť taktiku v zápase najdôležitejšom. Podobne hrali v minulosti českí hokejisti, v skupine prehrali s lepšími Švédmi či Kanaďanmi, aby si vo štvrťfinále vymysleli taktiku, poučení z preváho vzájomného zápasu...

Na úvod pár iných taktík: na Tsongu (skúšal aplikovať Federer):, hrať uhly do forhendu, a rýchlo potom do bakhendu tak, aby Francúz hral bekhend v behu, kedy často kazí a tým mu hru znechutiť.

Na Rafu, (skúšal kde-kdo): hrať do bekhendu a keď už priveľmi obieha, tak otvára kurt, tak „vojsť dnu“ a zakončiť.

Notoricky známa je aj taktika na Federera, hlavne na antuke. Lifty do bekhendu hlavne od ľaváka.

Aká taktika porazila Noleho? 

To čo spolurozhodlo v nedeľu som si priznávam overoval na niekoľkých servroch. Padla na to aj otázka na tlačovke, ale Rafa sa priamej odpovedi oblúčikom vyhol. 

Taktika bola nasledovná: kedy len mohol, atakoval Rafa Djokovičov forhend.

Ak už hral do bekhendu, nerozpakoval sa poriadne loptičku roztočiť. Ako sa kurt viac a viac vysušoval, loptička odskakovala vyššie a razntnejšie a tak Djokovič nemohol použiť svoju navačšiu zbraň. Bekhend, či už po čiare alebo ostrý uhol krížom. Navyše bol svedkom toho (kolegovia na jednom kanáli hovoria najlepšie sedadlo v celej show), ako sa Nadal lepšie a lepšie zastreľuje na svojom forhende.  Pri každej príležitosti vystavoval nemilosrdnej paľbe Djokovičovu forhendovú stranu. Po čiare či inside out, tam už bolo prevýšenie nad páskou o dosť menšie. A fungovalo to čoraz viac.

Po zvládnutom kľúčovom druhom sete bolo vidieť na reči tela a pohľadoch oboch aktérov, ako sa veci majú.  Novak nedokázal využiť zrýchľujúceho sa kurtu, hoci teoreticky by mal, viac ho vyčerpávala horúčava, a ako priznal, doľahlo na neho aj miesto, Philippe Chatrier Court, domov Rafaela Nadala, kde prehral jediný zápas, bilancia 66-1, na tri víťazné sety na antuke má Nadal vesmírnych 90-1 . Hoci to tak podľa skóre nemuselo vyzerať, nazdávam sa, že obaja hráči od polovičky tretieho setu cítili, ako sa veci majú. Tímto so prešiel Roger Federer už toľkokrát. Z Nadala sála ta vôľa po víťazstve tak silno, že jednoducho tomu doposiaľ každý podľahol. Myslené na Roland Garros a výnimkou Robina Soderlinga v 2009. Vydriete proti nemu set a ceste do cieľa je stále tak neuveritľne ďaleko...Pri všetkej úcte k Novakovi Djokovičovi, novinári tento turnaj brali tak, že či Nadal obháji a bude mať 9 titulov, alebo Nadal prehrá. 

Boris nepomohol

Veru nepomohol ani bojovník Boris Becker v lóži. Ani neverím, že niekedy pomôže. Pre Maroša Vajdu možno trochu hodená rukavica čo sa taktiky na Rafu týka, ale neviem aké plány tí dvaja spolu momentálne majú. Je možné že vznikajú práve teraz.

Rafael Nadal je bojovník a šampión, akí sa rodia málokedy. Vynechám nateraz niektoré nedostižné štatistiky. Páči sa mi, že po porážke vždy uzná kvalitu súpera, výhovorky nehľadá, sotva sa prizná k bolestiam, a pri víťazstvách zostáva skromný. Hráči z okruhu o ňom hovoria, že je fajn chlapík, kamarátsky so zmyslom pre humor, samozrejme veľmi súťaživý. Pred rokmi patril na detských turnajoch k najväčším neposedom a vždy ničo vystrájal. (Očitá svedkyňa potvrdila na Štvanici v Prahe)

A zmieňoval som sa tu minule o zážitku z jeho tréningu v Ríme na ATP 1000. Pokiaľ to aspoň trochu situácia dovoľovala, tak sa bavil a bavil aj publikum. Je to proste skvelý chlapík.

Za daných okolností si myslím, že toto je jeden z jeho najcennejších titulov.

Fredy Martinez

Fredy Martinez

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2014. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár