Byť proti rasizmu je dôležité

15.05.2013 / Sergej Danilov
Lasky, Ali and friends. (photo: Sergej Danilov)

Lasky, Ali and friends. / (photo: Sergej Danilov)

Človek si povie, že byť proti niečomu je negativistické. Ale byť napr. proti rasizmu je dôležité. Rasizmus je totiž hanba, nízky a podlý spôsob sebaprezentácie prítomný aj na našich športoviskách. Je správne organizovať aktivity, ktoré sa voči tomuto javu vymedzujú a odsúdia ho. Za myšlienku a úsilie patrí vďaka organizátorom futbalového turnaja United Colours of Football (UCOF), ktorý sa uskutočnil 8.5. 2013 v areáli Základnej školy na Mudroňovej ulici v Bratislave.

32 tímov, úctyhodné

Turnaja sa zúčastnilo úctychodných 32 tímov, hrací systém 4+1 na dvoch ihriskách – jedno s gumeným (tartanovým) povrchom, druhé s umelou trávou. Som prihlásil náš Different Colours United, ktorý tvoria prevažne hráči z radov menšín, tentoraz prevažne žiadatelia o azyl z utečeneckého tábora v Rohovciach. Chlapci z Konga a Kamerunu, vysokoškolsky vzdelaní, inteligentní, s chuťou sa integrovať, avšak vďaka tvrdým imigračným zákonom a 12 eurám vreckového na mesiac je to cieľ viac než zložitý.

Pozvali sme aj veľvyslanca našej kampane Šport spája – rôzne farby, jedna hra, Aliasa Lembakoaliho. Bývalý futbalista Interu Bratislava má skúsenosti s rasizmom na slovenských štadiónoch z čias aktívnej kariéry a nezištne podporuje už viac rokov aktivity proti tomuto fenoménu.  Ali aj v štyridsiatke hráva futbal v nižšej súťaži, no napriek jeho skúsenostiam sme aj tak vypadli v skupine. Nie kvôli nemu, ubehali nás mladší šikovní chlapci. Po 1 víťazstve, 1 remíze a 1 prehre sme sa z turnaja porúčali.

Nemohli sme však vynechať spoločné foto dvoch interistov. Spevák Pary Lasky je fanúšikom Interu Bratislava, takže jeho spoločné foto s Alim nebolo len gestom proti rasizmu, ale aj stretnutím priaznivca s bývalou hviezdou jeho obľúbeného klubu. Ali bol „pán strelec“. Za Inter nastrieľal mnoho dôležitých gólov v Corgoň lige, napríklad dva v Lige majstrov strelil Rosenborgu Trondheim.

Čo by som zlepšil?

Samotný turnaj treba hodnotiť aj kriticky. Sám mám skúsenosti s organizáciou Turnaja Bratislavskej ligy v malom futbale (BLMF) proti rasizmu a intolerancii, ktorého VI. ročník sa bude konať aj tento rok, 20. októbra 2013, počas celoeurópskej iniciatívy FARE ACTION WEEKS.  

Turnaju UCOF pri počte účastníkov (32) je základná škola na Mudroňovej a jej dve ihriská už príliš tesná. Hrací čas 2 x 4 min. bol pre nás starších pánov (vzhľadom na vekový priemer na turnaji) nedostatočný na „rozbeh“.  Okrem toho pauza medzi prvým a druhým zápasom v skupine trvala cca 2 a pol hodiny. To je extrémne dlhý čas, aj keď si ho človek krátil rozhovormi s priateľmi či iným relaxom.  Riešením by bolo turnaj zorganizovať na viacerých ihriskách a stanoviť dlhší hrací čas.

Na turnaji mi chýbali verejné vyhlásenia proti rasizmu (odchádzal som cca o 14:00h a dovtedy som nič nezačul). Myslím si, že organizátori mohli vyzvať zúčastnené osobnosti  - DJ´ov, členov kapely Para, Aliho Lembakoaliho, prípadne hráčov nášho tímu, aby krátko porozprávali približne 200-300 účastníkom turnaja, prečo rasizmus nepatrí na štadióny, ani do spoločnosti. Účastníci turnaja boli prevažne mladí ľudia a podujatie by malo ešte väčší význam, keby posolstvo o škodlivosti rasizmu zaznelo aj nahlas.

Nezaškodila by ani väčšia pestrosť tímov. Jediným rozmanitým a farebným tímom spomedzi vyše troch desiatok účastníkov bol totiž náš tím. A v našich končinách sa rasizmus v športe týka najmä zástupcov menšín či cudzincov, ktorí sa v očiach primitívov previnili len tým, že sú iní – farbou pleti, pôvodom, náboženstvom, sexuálnou orientáciou, a pod. Verím, že nabudúce nato organizátori budú pri skladbe turnaja viac pamätať, pretože rozmanitosť posilňuje!

Chcem aj pochváliť

Musím však aj chváliť. Vysoko pozitívne hodnotím slušnú atmosféru počas zápasov. Nebol som svedkom žiadneho konfliktu ani zákerného faulu, naopak, atmosféra bola férová a športová. Páčila sa mi výborná muzika, ktorú servírovali DJ´s , a určite vysoko treba hodnotiť aj ochutnávku vegetariánskych špecialít, ktoré futbalistom a futbalistkám (Kitchen squad) dodávali energiu. Netušil som, že grilovaný „robi burger“ vyrobený z tofu a červenej repy môže chutiť tak fantasticky.

Celkovo to bol vydarený deň a už dnes sa teším na ďalší ročník UCOF turnaja. Napriek kritike by som chcel poďakovať organizátorom, zato, čo dokázali a želám im silu a chuť do ďalších ročníkov. 

Sergej Danilov

Sergej Danilov

Napíš komentár